کرونای آفریقایی امیکرون یا بوتسوانایی چقدر خطرناک است؟

«جیمز نیزمیس» بیولوژیست دانشگاه آکسفورد، در این باره گفت: «اخبار بدی است ولی آخرالزمان هم نشده. دانشمندان میگویند امیکرون شامل جهشهای زیادی در ساختار پروتئین اسپایک است. بهطور کلی از 50 جهش ویروس جدید، بیش از 30 مورد روی پروتئین اسپایک آن رخ داده است. همین عوامل، امیکرون را از نوع هندی یا «کرونای دلتا» بسیار خطرناکتر میکند. منشا ویروس کرونا امیکرون چیست؟ دانشمندان احتمال میدهند که امیکرون در بدن یک فرد مبتلا به ویروس اچآیوی / ایدز تکامل یافته باشد. آفریقای جنوبی با حدود 8.2 میلیون فرد مبتلا به ویروس اچآیوی بیشترین تعداد ابتلا به این بیماری را در جهان دارد.

  • سرفه خلط دار
  • زدن ماسک
  • از دست زدن به چشمها، بینی و دهانتان خودداری کنید
  • $$ m_0 = 0.92$$ تا $$ m_0 =0.98$$ برای هادیهای کثیف

هنوز چیزهای زیادی هست که باید در باره نحوه شیوع COVID-19، شدت آن، و ویژگیهای دیگر ویروس فرا گرفته شود؛ پژوهشهای اپیدمیولوژیک و بالینی در جریانند. شیوع عفونتهای جدید ویروس کرونا بین مردم همیشه باعث نگرانی بهداشت عمومی است. اوضاع به سرعت در حال تحول است. ویروس چگونه پخش میشود؟ ویروسهای کرونای انسان از طریق قطرههای آلوده که با سرفه یا عطسه پخش میشوند، یا تماس با دستها، سطوح یا اشیاء آلوده از کسی که ویروس کرونا دارد به دیگرانی که با او تماس نزدیک دارند منتقل میشوند. فاصله زمانی بین وقتی که یک نفر در معرض ویروس قرار میگیرد تا وقتی که عوارض برای اولین بار ظاهر میشوند معمولاً 5 تا 6 روز است، اگر چه میتواند از 2 تا 14 روز باشد.

واریانت امیکرون برای اولین بار ۳ آذر در کشور بوتسوانا (Botswana) در آفریقا شناسایی شد و سپس سریعا کل آفریقای جنوبی را در بر گرفت. متاسفانه هنوز اطلاعات زیادی از این واریانت جدید در دسترس نیست، اما میدانیم که جهشهای ژنتیکی این واریانت به قدری زیاد است که نگرانی تمام دنیا را برانگیخته و همه را تحت تاثیر قرار داده است. با این حال، WHO و سایر سازمانها اطلاعات مفیدی در اختیار عموم قرار دادند که در ادامه به آنها میپردازیم. کرونا امیکرون چیست و از کجا آمده است؟

B.1.427 و B.1.429 (اپسیلون): این دو نوع برای اولینبار در فوریهی 2021 در کالیفرنیا شناسایی شدند. B.617.2 (دلتا): این نوع اولینبار در هند در دسامبر سال 2020 و در مارس 2021 در ایالات متحده شناسایی شد. بهنظر میرسد این انواع بهراحتی و سریعتر از انواع دیگر گسترش مییابند. این امر ممکن است منجر به موارد بیشتری از کرونا ویروس شود. افزایش تعداد موارد علائم اولیه کرونا و علائم جدید کرونا در افراد، فشار را بر مراکز درمانی-بهداشتی بیشتر میکند.

همچنین این سویه جدید کرونا علت اصلی افزایش شمار مبتلایان در استان خوتنگ (Gauteng) آفریقای جنوبی طی دو هفته گذشته شناسایی شده است. این دو عامل باعث شدهاند که مشاور ارشد پزشکی سازمان سلامت و امنیت انگلستان کرونای امیکرون را «نگرانکنندهترین سویه این ویروس» تاکنون بداند. شیوع سویه جدید از کجا آغاز شد؟

همچنین دانشمندان دریافتهاند که سرایت این ویروس حتی در بین افراد واکسینه شده نیز آسانتر است. با این حال هنوز ابهامات بسیاری درباره امیکرون وجود دارد که فهم آنها میتواند ما را در کنترل شیوع امیکرون و انجام اقدامات حفاظتی در برابر این ویروس کمک کند. تفاوتهای امیکرون با سویه دلتا را میتوان در تغییرات جزئی در علائم و البته تغییرات مهمی در سرعت انتقال و سرایت آن یافت.

سویه جدید کروناویروس، امیکرون نام دارد. این سویه، در مقایسه با سایر سویه ها، سرعت شیوع بالاتری دارد. در واقع، سرعت شیوع و بروز علائم امیکرون، بسیار بالا است. همین مسئله، باعث ایجاد نگرانی های جدی در مورد وضعیت این بیماری همه گیر، در سراسر جهان، شده است. زمان کم دوره کمون در ویروس ها، تاثیر به سزایی در شیوع آن ها دارد. به احتمال زیاد، هر چه دوره کمون یک ویروس کوتاه تر باشد، فرد سریع تر بیماری را به دیگران منتقل می کند. به عبارت دیگر، ویروس عامل بیماری، با سرعت بیشتری شیوع پیدا می کند.

«پیتر مداوار»، زیستشناس برندهی جایزه نوبل سالها قبل گفته بود ویروس خبر بدی است که در پروتئین پیچیده شده است. مداوار آنقدر زنده نماند تا جدال ما با ویروسی را ببینید که تا کنون میلیونها نفر را به کام مرگ کشانده و هر روز برای فرار از واکسنها و داروهای جدید رنگ عوض میکند. جدیدترین سویهی ویروس کرونا که از سوی سازمان جهانی بهداشت اُمیکرون نامگذاری شده، در رده جهشهای نگران کننده قرار دارد. دلیل این نگرانی جهشهای متعدد و خطرناکی است که بر اساس شواهد اولیه میتواند خطر ابتلا به کرونا و عفونتزایی آن را افزایش دهد. تا کنون دهها جهش در ویروس کرونا عامل کووید-۱۹ شناسایی شده اما سازمان بهداشت جهانی تنها زمانی آنها را در ردهی خطرناک طبقهبندی میکند که احتمال دهد از نظر شیوع، پنهانکاری یا میزان بیماریزایی خطرناکتر باشند.

سپسیس هنگامی اتفاق میافتد که عفونت به جریان خون رسیده و از طریق آن گسترش یابد و باعث آسیب به بافتهای مختلف شود. ریهها، قلب و سایر دستگاههای بدن مانند سازهای ارکستر با هم کار میکنند. در سپسیس، همکاری بین اندامها از بین میرود و تمام بافتهای اندامها از جمله ریهها و قلب میتوانند یکی پس از دیگری خاموش شوند. سپسیس حتی در صورت زنده ماندن فرد و کاهش اولین علائم کرونا در او که به درمان کرونا میانجامد نیز میتواند بیمار را با آسیبهای دائمی به ریهها و سایر اندامها مواجه سازد. وقتی فردی مبتلا به علائم کرونا است، سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با مهاجم بهسختی کار میکند. این میتواند بدن را در برابر یک عفونت یا باکتری یا ویروس دیگر در معرض خطر قرار دهد.

گروه سلامت خبرگزاری فارس – محمد رضازاده: کرونا که آمده بود همه از شیوع یکباره آن شوکه بودیم و نگران! به گفته وی این عبارت برای جلب توجه بیشتر افراد واکسینه شده و آنهایی که در گذشته درگیر کرونا شده بودند، بیان شده است زیرا احتمال ابتلا در این افراد هم وجود دارد. وی اضافه کرد: این موضوع در خصوص ریسک ابتلای کودکان نیز مطرح است زیرا کودکان نیز از ابتلا به اومیکرون مصون نیستند؛ از طرفی واکسیناسیون هم برای این گروه سنی کامل نشده است. وی به تاثیر واکسیناسیون کرونا روی اومیکرون نیز اشاره و بیان کرد: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، دریافت دو نوبت واکسن کفایت نمیکند و تزریق دز سوم الزامی است.