کتاب ایلان ماسک اثر اشلی ونس

سان میگوید «اگر به کسی لقب بدی بدهیم یا بدون شواهد به او تهمت بزنیم قطعاً نادرست است، اما فکر نمیکنم چیزی بدتر از این باشد که جان مردم را سرسری بگیریم». ایلان ماسک را شاید بیش از هرچیز به اعتباری که در دنیای فناروی دارد و با لقب جدیدش تکنوکینگ بشناسیم. ماه گذشته، ماسک در توییتی تقاضا کرد«آمریکا را راحت بگذارید و اجازه بدهید کارگران به سر کار برگردند»، در زیر آن توییت یک آزمایشگاه کوچک ناسازگاری شناختی به راه افتاد با این مضمون که «اولین مخالفت من با قدیسم».

در 24 آگوست، یک روز پس از ملاقات با هیئتمدیره، ماسک اعلام کرد که مسیر خود را معکوس کرده است و شرکت خصوصی نخواهد گرفت. در این چندماه ماسک خطرات کرونا را کم اهمیت شمرده و پیشبینیهای بیپایه و اساسی دربارۀ تعداد آمریکاییهایی که به این ویروس مبتلا خواهند شد ارائه داده، همچنین به اشتباه ادعا کرده کودکان «ذاتاً» در مقابل کووید۱۹ ایمن هستند. در این برهه، تعداد کثیری از طرفداران کنار ماسک ایستادهاند. آنها هم مثل بقیه تلاش میکنند تا فلسفۀ شخصی ماسک را از خدماتی که به جهان کرده جدا کنند. هفته پیش و همزمان با ازسرگیری فعالیتها، ماسک توییت کرد «من با بقیه در یک جبهه هستم، اگر قرار است کسی بازداشت شود تقاضا دارم آن فرد من باشم». با گذشت کمتر از سه هفته، ایلان ماسک از برنامه خود مبنی بر خصوصی سازی تسلا صرف نظر کرد.

برنامه اصلی فقط بر روی تجاری سازی خودروهای برقی بود و همین باعث شد کار خود را با تولید خودروهای لوکس آغاز کند. اخیرا ماسک با انتشار یک نظر سنجی در توئیتر از کاربران خواسته بود تا مشخص کنند که وی ۱۰ درصد سهام خود در شرکت خودرو سازی تسلا را بفروشد یا خیر؟ در حال حاضر نزدیک به ۱۲ درصد سهام این شرکت به او تعلق دارد. البته سهام 35 میلیونی او در این کمپانی و سودآوری فراوان شرکت اسپیس ایکس این مبلغ نسبتا کم را جبران میکنند. بعد از این اتفاق قیمت سهام مایکروسافت افزایش یافت.

اما این امر باورنکردنی مربوط به قبل از همهگیری جهانی ویروس کرونا است. آرزوی ایلان ماسک این است که قبل از مرگش یک خودروی تسلا در مریخ ببیند. حتماً بهترین پزشکها را میشناسد، قطعبهیقین با بهترین متخصصان در ارتباط است، مسلماً قبل از اینکه این حرف را بزند بهترین پژوهشها را انجام داده». ایلان ماسک در پاسخ خود از اتفاقات گذشته استفاده کرد و به نوعی تاریخ را مرجع خود قرار داد و طبق آن گفت که افراد یا شرکتهای زیادی نمیتوانند رکود بعدی را به خیر بگذرانند. با جا افتادن رمزارزها بین مردم، دیگر جای تعجب نیست که ایلان ماسک نیز وارد این دنیا بشود.

بیشترشان مرد بودند و بین ۲۰ تا ۷۰ سال سن داشتند. هرچند هالرت هنوز هم پشتیبان کارخانههای ماسک است اما به طورقطع احساس سردتری به مرد قصۀ ما پیدا کرده. طرفداران متعددی به من گفتند در تلاشاند تا این نسخه از ماسک را با شخصیتی که پیش از همهگیری داشت آشتی دهند. اما برای تسلا موتورز، توزیع آنقدر اهمیت داشت که به توزیعکنندگان سنتی خودرو اعتماد نکرد و مجبور شد تا هزینه گزافی بکند و فروشگاههای تسلا موتورز خود را ایجاد کند.

تقریبا برای بسیاری مشخص بود که اینترنت استارلینک برای سرویسدهی عمومی آماده است و تستهای اولیه کاربرانی که نخستین دسترسی به این اینترنت را تجربه کرده بودند هم نشان میداد سرعت اینترنت در این شبکه حتی از آنچه مسوولان آن وعده دادهاند هم بیشتر است. به گزارش تجارتنیوز، بعد از توئیت ایلان ماسک بیتکوین محدوده حمایتی ۵۲ هزار واحد را از دست داد و تا ۴۹ هزار دلار ریزش کرد و ریزش این ارز از محدوده ۵۰ هزار دلار نگرانیها زیادی برای دارندگان این ارز ایجاد کرده است. طرفداران در آن زمان فکر میکردند که ماسک صرفاً میخواسته با هجوم مردم برای خریدن دستمال توالت و ضدعفونیکننده شوخی کند و نه با خطر یک بیماری همهگیر. برخی او را قدیس میدانستند و برخی صرفاً عقیده داشتند که فقط خودروهای معرکهای میسازد.

او به ما میگوید «اظهارات بیوقفۀ ماسک اعتبار برند کارخانۀ خودروهای برقی را کاسته است». توییتر پل اصلی ارتباط ماسک و عامه مردم است از جمله با طرفدارانش. تا چندماه پیش باورش غیرممکن بود که تصویرِ ماسکِ ناجی جهان در چشم طرفدارانش تار و مخدوش شود. به موازات شدتگرفتن لحن ماسک طرفدارانش سعی کردند تا با احتیاط برای او استدلال بیاورند که بنابر تحقیقات، فاصلهگذاری اجتماعی میتواند از سرعت شیوع ویروس بکاهد. او ادعا می کند که ماسک – یکی از غیرمعمول ترین و چشمگیرترین چهره ها در تاریخ تجارت آمریکا – ملغمه ای معاصر ، رویایی از مخترعان و صنعتگران افسانه ای از جمله توماس ادیسون ، هنری فورد ، هوارد هیوز و استیو جابز است.

وی مالک برند دیور است که برند مادر بسیاری از کسب و کارهای حوزه لوازم آرایش، پوشاک و به صورت کلی هر آنچه که به مد مرتبط است، محسوب می شود. اما کارهای عجیب غریب او تمامی ندارد. این حقیقت تلخ زمانی وضوح بیشتری پیدا میکند که ترامپ توییتی میزند و از تمایل ماسک برای از سرگیری فعالیتهای تسلا حمایت میکند و ماسک هم از او تشکر میکند. همین باعث رنجش برخی از طرفدارنش شد که اطمینان داشتند ماسک متوجه حقیقت خواهد شد. بعد از موفقیت بزرگ شرکت اولش یعنی Zip2، ایلان از سرمایهی بدست آمده از آن برای تاسیس شرکت دیگری اقدام کرد و PayPal را راه انداخت و در اکتبر 2002، کمپانی ebay، شرکت paypal را خرید که باعث شد ایلان ثروتمند شود.

به باور ایلان ماسک این موضوع یک مشکل بسیار بزرگ محسوب میشود. به گفتهی ماسک، برنامهی تسلا موتورز برای تولید انبوه خودروهای الکتریکی شامل سه فاز میشود. همچنین از بسیاری طرفداران شنیدم که میگفتند رفتار ماسک به گونهای شده که دارد از قامت یکی از ناجیان بشر به صنعتگری بیرحم تبدیل میشود. در سالهایی که ماسک بیپرده اما کمخطرتر سخن میگفته، سان مصاحبههای بیشماری از او را دنبال میکرده اما توییتهای ماسک دربارۀ همهگیری چنان سان را تکان داده که دستآخر مجبور شده او را آنفالو کند. ماسک علاقه خود را به هوش مصنوعی دنبال کرد و بهعنوان رئیس مشترک غیرانتفاعی OpenAI منصوب شد. برای این که استعدادتان هم کشف شود، نیاز به 4 عنصر اصلی دارید: علایق، ارزش ها، هوش ها و تیپ های شخصیتی؛ تا زمانی که این 4 عنصر در کنار هم شناخته نشوند، شما نمی توانید استعداد اصلی و رسالتزندگی خود را پیدا کنید.

  • منبع ثروت: مدیر عامل مایکروسافت
  • سن: 72 سال
  • ثروت: ۱۸۵ میلیارد دلار
  • متولد: ۲۴ مارس ۱۹۵۶
  • بنیانگذار ایندیتکس
  • ارزش خالص: ۷۴٫۶ میلیارد دلار

زباننیشدار ماسک قبلاً از او یک شورشی دوستداشتنی ساخته بود، اما حالا ظاهراً او را به افعیای بدل کرده که در این بحران جهانی خطرناک است. همۀ آنها حرفشان را با ستایش از نبوغ، بصیرت و توانایی ماسک آغاز کردند. در تلاشی آشکار برای یادآوری رفتارهای بهترش، توییتی از او را بالا آوردند که در سال ۲۰۱۷ به نقل از مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار ترکیۀ مدرن، نوشته بود «اگر روزی حرف من درمقابل علم قرار گرفت، علم را انتخاب کنید». برخی طرفداران ماسک دلشان میخواهد که او عرصه را برای متخصصان خالی کند. طرفداران ماسک با کمی اغماض به من گفتند که واکنش اولیۀ او به ویروس کرونا ملایم بوده است.