پیشنهاد ماکرون در پارلمان اروپا: طرح امنیتی جدید برای کاهش تنش با روسیه تهیه شود

5 ـ تعامل / مشوق و فشار ـ همواره باید در کنار یکدیگر وجود داشته باشند، زیرا بدون وجود تهدید معتبر درباره پیامدها، غیرممکن است که ایران تغییر استراتژیک و حتی تاکتیکی در جهتگیری خود نشان دهد». توئیتی که محمد مهاجری درباره این دیدار منتشر کرد نیز بهنوعی تاییدکننده این گزاره است. حزب دموکرات هشدار داده است که یا استانداری استان نفتخیز کرکوک از اتحادیه میهنی به حزب دموکرات واگذار شود، یا این حزب برای انتخاب رییس جمهور یک نامزد از طرف خودش معرفی خواهد کرد.در مقام ریاست پارلمان هم اختلافها میان گروههای مختلف سنی وجود دارد که با توجه به ضرورت انتخاب دو معاون از شیعیان و کردها، این اختلافات پیچیدهتر میشود.

براساس درخواست جدید برخی مسئولان اجرایی که مورد موافقت کلی مدیران ارشد نهاد ریاست جمهوری نیز قرار گرفته، مقرر شده با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و ضرورت توجه ویژه به موضوع تولیدات داخلی، نسبت به برقراری برخی مشوقها مانند فوقالعاده ویژه ذکر شده دربند 10 ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری، فوقالعاده کارایی موضوعبند 6 ماده مذکور و فوقالعاده بهرهوری موضوع ماده 69 قانون برای دست اندرکاران فعال در حوزه پیشگیری، مقابله و کاهش حجم قاچاق کالا و ارز اقدام شود.

ترامپ از زمان روی کار آمدنش بسیاری از مقام های آمریکایی را به بهانه های مختلفی و در اصل به دلیل همسو نبودن دیدگاه هایشان و گاه انتقاد از سیاست هایش از کار برکنار و اخراج کرده است. به رغم اختلافات دو طرف، دو نشست بین هیات هماهنگی احزاب شیعی با مقتدی صدر برگزار شده و یک گزینه جدی آن است که فراکسیون اکثریت از طریق ائتلاف دو طرف تشکیل شود.

پارلمان جدید عراق سه ماه پس از برگزاری انتخابات سراسری بحثبرانگیز پارلمانی تشکیل جلسه میدهد که نتایج آن از سوی جناحهای قدرتمند تحت حمایت ایران به چالش کشیده بود. جریان صدر تحت هدایت مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعی در این کشور که برنده بزرگ انتخابات پارلمانی اکتبر معرفی شد دست بالا را در انتخاب نخست وزیر جدید در اختیار خواهد داشت.

در حالی که هیات چهارچوب هماهنگی شیعه نسبت به توافق با جریان صدر ابراز خوش بینی می کند، اخبار دیگری حاکی از شرط مقتدی صدر مبنی بر عدم حضور ائتلاف دولت قانون (به رهبری نوری المالکی) در هر گونه ائتلاف احتمالی است. این بار هم نیز با توجه به اختلافنظر جدی میان دو گروه اصلی شیعه یعنی جریان صدر و چارچوب هماهنگی احزاب شیعه، به نظر نمی رسد به زودی شاهد توافق برای انتخاب نخست وزیر باشیم.

در مجموع و صرف نظر از اخبار و ادعاهای متناقض در باره ائتلافات و توافقات با مقتدی صدر در روند تشکیل دولت جدید، به نظر می رسد وضعیت چهارچوب هیات هماهنگی شیعیان وضعیت مطلوبی نمی باشد، زیرا مقتدی صدر با توجه به دست برتری که در نتایج انتخابات اخیر دارد با هوشمندی به ایجاد اختلاف در درون این هیات پرداخته و سعی دارد آن ها را بیش از گذشته تضعیف نماید و در ساختار حاکمیت جدید عراق، قدرت را در انحضار خود درآورد.

يکي از اهداف انقلاب اسلامي، سازندگي کشور به جاي ويژه خواريها و همچنين توسعه عدالت محور در همه مناطق بود که با توجه به اولويتهاي دولت در 10 سال اول انقلاب اسلامي که بيشتر روي جنگ و حفظ اقتصاد کشور در شرايط دشوار جنگي تاکيد ميشد، امکان تمرکز روي اين مهم و ساختن اقتصادي پويا در کشور وجود نداشت.

مقتدی صدر که پیشتر رهبری جنبش علیه نیروهای آمریکایی را پس از تهاجم سال ۲۰۰۳ برعهده داشت اینک ریاست ائتلافی را در دست دارد که بیشترین کرسی پارلمان را از آن خود کرده و نقش تعیین کنندهای در انتخاب نخست وزیر و دیگر تصمیمهای نهاد قانونگذار در کشورش دارد. بعد از آن هم او ۲۸ شورای عالی را حذف و در چهار شورا ادغام کرد که از جمله مهمترین آنها شورای عالی اقتصاد بود.

بنا بر قانون اساسی عراق، نخستین جلسه پارلمان به ریاست نمایندهای که از نظر سِنی از همه بزرگتر است، برگزار میشود. اسرائیل هم به عنوان یکی از مهمترین و یا مهمترین همپیمان منطقهای ایالات متحده آمریکا بخشی از این سیاست کاخ سفید را در منطقه اجرایی میکند.

تئوری که احتمالات را برای تبادل ارتباطی اخلاقی و ارتباط معنادار در بین کنشگران درگیر (در این مورد، دولت – ملت از طریق دیپلماسی عمومی) ترسیم میکند. از سوی دیگر، دادگاه فدرال اعلام کرده است که موضع رسمی خود در خصوص جلسه اول پارلمان را به زودی اعلام میکند. در راه این انقلاب شهدای زیادی داده شده اما خوشبختانه پس از گذشت 42 سال از انقلاب ایران می بینیم که جمهوری اسلامی قدرت قابل ملاحظه ای دربرابر قدرت های غربی کسب کرده است.

تحلیلگر امور نظامی شبکه ۱۳ در تلویزیون اسرائیل، به نقل از منابع امنیتی و نظامی عالیرتبه میگوید که از زمان عملیات “الجرف الصامد” در سال ۲۰۱۴ علیه نوار غزه، حماس توانسته تعداد زیادی تونل را که به اراضی تحت اشغال اسرائیل می رسد، تکمیل کند و تعدادی دیگر را که به صورت جزئی تخریب شده بودند، ترمیم کند. در لایحه بودجه سال 2012 آمریکا در 24 فوریه از سوی باراک اوباما به کنگره این کشور ارائه شد، در بخش کمک­های مالی ایالات متحده در حوزه سیاست خارجی، تغییرات قابل ملاحظه­ای مشاهده می­شود.

به گزارش ایکنا به نقل از موازین نیوز، جلسه نخست از پنجمین دوره پارلمان عراق امروز یکشنبه با حضور نمایندگان پیروز در انتخابات پارلمانی اخیر آغاز شد. به گزارش مشرق به نقل از الفرات نیوز، انتخاب مجدد «محمد الحلبوسی» به عنوان رئیس پارلمان عراق واکنشهای متعددی را در محافل سیاسی و مردمی این کشور به دنبال داشته است.

همچنین به هیچ کس اجازه نمى دهند تا براى نجات مجروحان به داخل حرم برود. تحولات سوریه و قیام­های مردمی در تونس، مصر، لیبی، یمن و بحرین؛ همچنین امکان تغییر ژئوپلیتیک منطقه و برهم خوردن موازنه قدرت به سود جریان ضدآمریکایی موجب شده است تا بررسی دکترین سیاست خارجی و امنیتی دولت آمریکا در دوران زعامت دموکرات­ها بر کاخ سفید از اهمیت وافری برخوردار گردد.

نمایندگان جریان صدر، ائتلاف دولة القانون و کُردها هر کدام جلساتی را برای یکسره کردن مواضع خود به منظور طرح آن در جلسه نخست پارلمان برگزار کردند. این روحانی پرنفوذ از سوی دیگر برای پیشبرد اهداف سیاسی خود چارهای جز «مدیریت تنشها» با گروههای رقیب شیعه ندارد؛ رقبایی که به رغم تایید رسمی نتایج انتخابات از سوی دستگاه قضایی همچنان بر جعلی بودن آن اصرار دارند و خواستار اعمال نظر در روند تشکیل دولت جدید هستند.

ادعای این منابع عراقی ناظر به ائتلاف صدر با 73 کرسی با ائتلاف تقدم (۳۷ کرسی)، حزب دموکرات کردستان (۳۱ کرسی)، ائتلاف عزم (۱۴ کرسی) و ائتلاف تصمیم (۵ کرسی) است که مجموع آن به 160 کرسی می رسد.

برخی منابع مدعی شده اند ممکن است هادی العمری با 17 کرسی در ائتلاف الفتح به همراه سایر گروه های همسو برای ائتلاف با صدر، به شرط او تن داده و از نوری المالکی عبور خواهند کرد، ادعایی که با سایر اخبار رسیده از داخل هیات چهارچوب هماهنگی و خصوصا نشست روز جمعه آن ها در منزل نوری المالکی همخوانی ندارد.

اگر این ادعا درست باشد وضعیت هیات هماهنگی شیعیان متزلزل می شود، زیرا نوری المالکی بیشترین وزن و کرسی را در این هیات دارا می باشد. در مقابل دولتهای اصیل ملی همچون ایران، ترکیه، مصر در منطقه با حفظ هویت قوی خود همچنان وحدت خود را حفظ کردهاند. نشانهی اصلی تأمین منافع ملی را میتوان در ارتباط با قدرت ملی دانست.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، دكتر غلامحسين الهام با بيان اينكه مشاركت بيسابقه مردم آمريكا در يك قرن اخير در انتخابات رياستجمهوري اين كشور نشان دهنده اين بود كه سياستهاي جرج بوش نه تنها در عرصه بينالمللي بلكه در عرصه داخلي آمريكا نيز تنفر گستردهاي را ايجاد و عزمي جدي در مردم آمريكا براي تغيير شرايط بوجود آورده بود، افزود: تحميل هزينههاي گسترده جنگهاي بيهوده و ظالمانه به مردم آمريكا كه منجر به شرايط وخيم اقتصادي اين كشور شده است، بهترين دستاورد بوش براي مردم آمريكا بود.

در این رابطه ایالات متحده آمریکا به دنبال پررنگ کردن نقش کشورهای هم پیمان و متحد خود در خاورمیانه است. برخی احزاب اصلاحطلب هم مجوز گرفتند. در این مدت آقای روحانی با دیگر بزرگان مثل آقای خاتمی هم دیدار داشتند؟