همبستگیهای منافع ملی و ایدئولوژی در سیاست خارجی – ديگران

عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و بطحایی وزیر آموزش و پرورش هر دو متولد ۱۳۴۲ بوده و ۵۵ سال دارند. زواوی خاطرنشان کرد: پیمان اسلو تلاش آمریکایی ها و اسحاق رابین نخست وزیر وقت اسراییل برای تعیین یک چارچوب مشخص بود که به اصطلاح به حل و فصل کامل منازعه اسرائیل و فلسطین بینجامد.

در ادامه مراسم “حسین رویوران” استاد دانشگاه تهران و کارشناس مسائل غرب آسیا نیز در ادامه تاکید کرد که ارتباط بین ایران و فلسطین در ساختار نظام سیاسی در ایران نهادینه شده است. این در حالی است که رییسجمهور آمریکا اخیرا استراتژی جدید این کشور در افغانستان و جنوب آسیا را اعلام کرده اما زمانی را نیز برای خروج نظامیان این کشور از افغانستان تعیین نکرده است.

در پی انتشار خبری درباره قصد پنتاگون برای بررسی امکان ایجاد پایگاه ضدتروریستی در خاک ازبکستان، مقامات تاشکند این مسئله را رد کرده و وزیر امور خارجه روسیه و یک سناتور روس نیز به تفسیر این موضوع پرداختند. مجلس نمایندگان و پارلمان پاکستان خواستار مسدود کردن مسیر هوایی و زمینی تدارکات نظامیان خارجی در افغانستان شدند و «خواجه آصف» وزیر خارجه پاکستان نیز سفر خود به واشنگتن را به تاخیر انداخت.

حلبوسی که در همین بخش دوم جلسه اول، رأیگیری شد و منصب ریاست مجلس را به دست آورد یا مشهدانی که مسنترین نماینده پارلمان است؟ احمدینژاد که پروژه اصلیاش عدالتطلبی بود در ذیل این گفتمان تلاش کرد شعارهایی مثل مبارزه با تجملگرایی و اشرافیت را مطرح کند و بر کلید واژههایی مثل مبارزه با فساد و مفسدین اقتصادی، حمایت از اقشار محروم و مستضعف تاکید کرد.

«جو بایدن» رئیسجمهور آمریکا چندی قبل وعده داد که خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان را تا 11 سپتامبر 2021 تکمیل کند. نبنزیا گفت: «هیئت ایالات متحده در توضیح پیشنهاد خود برای نشست امروز اعلام کرد که استقرار نیروهای روسیه در خاک روسیه را تهدیدی برای صلح بینالمللی میداند. وی همچنین یادآور شد که تعدادی از مقامات بلندپایه در کییف علناً در خصوص عدم وجود تهدیدی برای اوکراین از سوی روسیه در هفته های اخیر صحبت کرده اند.

واقعیت این است که هرگز هیچ تهدیدی از سوی مسکو علیه کییف صورت نگرفته و حتی اگر مداخله غرب در سال 2014 نبود، می توانست روابط حسن همجواری بین روسیه و اوکراین وجود داشته باشد.

«دونالد ترامپ» رئیسجمهور سابق آمریکا روز گذشته (چهارشنبه) در آستانه اولین سالگرد حمله طرفداران خود به کنگره در تاریخ ۶ ژانویه (۱۶ دی ماه)، طرفداران خود را دعوت کرد تا علیه دولت «جو بایدن» رئیسجمهور آمریکا به دلیل صدور حکم واکسیناسیون کرونا «شورش» کنند.

به همین دلیل ما در ایران هم سازمان های ملی می بینیم و هم سازمان های دیگری که در ارتباط با امت اسلام است؛ مانند «سپاه قدس». از سوی دیگر، باید بداینم که دولت افغانستان تا کجا از رسانهها استفاده کرده با نهادهای رسانهای مختلف داخلی و خارجی روابط فعال و درخور جهت انتشار پیام و سخن خود داشته است.

وی اظهار کرد روسیه به این دلیل از این استراتژی اظهار تاسف کرده که این راهبرد واشنگتن بر اعمال زور و تحمیل متمرکز است. نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان ملل یادآور شد، در واقع امروز به دلیل گمانه زنیها و اتهامات بی اساس که بارها ما آنها را رد کردیم، به ما پیشنهاد تشکیل نشست شورای امنیت شده است.

واسیلی نبنزیا همچنین پیش از سخنرانی نماینده دائم اوکراین در سازمان ملل به دلیل دیدار با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل که پیش از این برنامه ریزی شده بود، نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره اوکراین را ترک کرد. موضع صریح مسکو درباره استقرار احتمالی نظامیان آمریکایی در آسیای مرکزی پس از خروج از افغانستان در واقع به منزله زنگ خطری برای هر گونه اقدام احتمالی از جانب دولت بایدن و به ویژه پنتاگون در این زمینه است.

به ویژه اینکه کارشناسان و برخی مقامات ارشد افغانستان درباره ایجاد خلاء قدرت در این کشور پس از خروج نیروهای آمریکایی و ناتو و سوء استفاده طالبان از این مساله برای گسترش جنگ در افغانستان هشدار داده اند. ترامپ در سخنرانی در اعلام استراتژیاش از پاکستان به عنوان کشور حامی تروریسم یاد کرد که واکنش سخت مقامات این کشور را در پی داشت.

به عقیده این دیپلمات، اوکراین در نتیجه تخلف و عدم اجرای توافقات مینسک خطر نابودی خود را بوجود آورده و حل و فصل مناقشه دونباس تنها از طریق گفتگوی مستقیم بین مقامات کییف و دونتسک و لوهانسک امکان پذیر خواهد بود. نماینده دائم روسیه در سازمان ملل ادامه داد: «روسیه تحریکات طرف اوکراینی در رابطه با دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوهانسک را بعید نمی دانند.

البته هیئت نمایندگی روسیه توسط دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد اداره شده و در سالن حضور داشت. به گزارش سایت «افغانستان رو»، «وی شوتکین» معاون کمیته دفاعی دومای روسیه تلاشهای آمریکا برای مبارزه با تروریسم در افغانستان را ناکام دانست و خواستار خروج نظامیان آمریکایی از این کشور شد. شوتکین تصریح کرد: موضع رسمی روسیه این است که باید همه نظامیان آمریکایی از افغانستان خارج شوند.

تورم در آن سال 23 درصد بود، ولی یک سالهایی در کشور بوده که تورم زیاد بود، یعنی یک سالی تورم حدود 40 درصد بود، در سال 1374 تورم ما 49 درصد بود، اما در عین حال رشد هم 3 درصد بوده است. با این حال نظامیان آمریکایی به همراه نظامیان ناتو به سرعت مشغول تخلیه افغانستان هستند و در این راستا روز جمعه اعلام شد که نیروهای آمریکایی پایگاه هوایی بگرام که نقش مرکز فرماندهی آمریکا بود را به طور کامل تخلیه کرده اند.

با این حال دولت بایدن مدعی ادامه حمایت از دولت مرکزی افغانستان است. ایران پرس: «ضمیر کابلوف» نماینده رئیسجمهور روسیه در امور افغانستان گفت: خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان نباید به استقرار این نیروها در آسیای مرکزی بینجامد.

هشدار صریح روسیه دراین زمینه نشان می هد که مسکو مخالف هرگونه استقرار دوباره نظامیان آمریکایی در کشورهای آسیای مرکزی است. این مساله باعث شده تا آمریکا به بهانه تداوم جنگ با تروریسم و نیز زیر نظر داشتن اوضاع افغانستان، از چند ماه قبل مساله استقرار احتمالی نظامیان آمریکایی در کشورهای همسایه افغانستان به ویژه در آسیای مرکزی را مطرح نماید.

با تکمیل خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، پنتاگون نیز اذعان کرده که تواناییهای نظامی واطلاعاتی برای نظارت و مقابله با گروههای تروریستی در داخل افغانستان محدود میشود، اما مدعی است که از خارج از افغانستان تهدیدهای تروریستی را زیر نظر خواهد داشت.