نگاهی به عملکرد هاشمی، خاتمی و احمدی نژاد

در صنعت نفت، دولت توانسته با وجود همه سختیها علاوه بر بالابردن تولید و صادرات، دیپلماسی انرژی را با قوت بیشتری دنبال کند که رشد قیمت نفت را در پی داشته است. همچنین رشد اقتصادی دولت اصلاحات از ۰.۸ درصد در سال ۱۳۷۶ به ۶.۳ درصد در سال ۱۳۸۴ رسیده بود. 52- در دولتهای نهم و دهم زیر بنای مراكز فنی و حرفه ای با 86 درصد افزایش از 793 هزار متر مربع به یك هزار و 474 متر مربع رسیده است.

روابط ایران و امریکا در این دوره به علت نقش امریکا در کودتا و دین شاه به آن گسترش یافت،از سویی دیگر دکترین آیزنهاور(انتقام گسترده و نگاه نو)مبنی بر شدت عمل نسبت به کمونیسم و کمک های نظامی به کشورها چنین اقتضا می کرد که ایران روابط گسترده تری با امریکا داشته باشد،بر اساس این دکترین می بایست یک کمربند دفاعی در مقابل نفوذ عقیدتی و سیاسی و تهدیدات نظامی شوروی ایجاد می شد،بر این اساس پیمان نظامی بغداد با مشارکت ایران،ترکیه،پاکستان و انگلستان بوجود آمد این پیمان ناتو را به سنتو در جنوب شرقی آسیا متصل می کرد و از این طریق مانع نفوذ کمونیسم می شد.علاوه بر این به طرق دیگری نیز روابط ایران و امریکا گسترش یافت امریکا 40% از امتیاز نفت جنوب را بر اساس کنسرسیوم بدست آورد،پیمان دفاعی دو جانبه ای بین این دو کشور به امضا رسید و از طریق تصویب قانون جلب و حمایت از سرمایه های خارجی سرمایه گذاری هایی توسط امریکا در ایران انجام گرفت.

ایران در عین قدرت، اقدامی به ایجاد بیثباتی نمیکند و به همین خاطر هنگامی که دیگران چنین اموری را به ایران تحمیل کنند ما با قدرت پاسخ داده و خواهیم داد که نشان قدرت ماست. نکته تلخ این است که انفعال و تداوم سکوت ناامید کننده مدیران دولتی و پایداری نابسامانی موجود، آرام آرام در مردم این سوال را ایجاد میکند: تفاوت دولت احمدی نژاد با دولت روحانی چیست؟

طرح سوال از رئيسجمهور در 30 سال گذشته در نظام جمهوري اسلامي ايران يعني در هشت دوره مجلس سابقه نداشته است و روساي جمهور هيچگاه مورد سوال نمايندگان مجلس واقع نشدند.از سوي ديگر، افشاي اختلاس 3 هزار ميلياردتومانی يک بار ديگر به وجود فساد در دل دولت شهادت داد و بزرگترين اختلاس تاريخ کشور در دولتي که با شعار مبارزه با فساد بر سر کار آمده بود صورت گرفت.

به گزارش مشرق، علی صوفی دبیرکل حزب پیشرو اصلاحات و عضو شورای عالی اصلاحطلبان برای دهمین دور انتخابات مجلس به تحلیلی در خصوص شرایط حال حاضر اصلاحطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و این طیف اجتماعی در بین آحاد جامعه پرداخت. 53- در آغاز دولت نهم تنها یك تعاونی دانش بنیان در خصوص فناوریهای نوین وجود داشت كه در حال حاضر با رشدی چشمگیر به 65 مركز رسیده است.

در دولت احمدی نژاد از 518 میلیارد دلار درآمد نفتی بیش از 52 میلیارد دلار (10 درصد) در صندوق توسعه ملی به دولت یازدهم منتقل می شود. طبق قانون برنامه پنجم توسعه، صنعتی سازی ساختمان باید تا پایان سال 94 به 40 درصد برسد كه اكنون 87 درصد آن محقق شده است.

110- براساس گزارش مر كز آمار ایران از سال 1376 تا پایان 91 بیشترین میزان نرخ بیكاری در كشور در سالهای 79 و 80 با میزان 14.3 درصد به ثبت رسیده است. 64- در پایان دولت اصلاحات از 206 میلیارد دلار درآمد نفتی تنها 10 میلیارد دلار (5 درصد) در حساب ذخیره ارزی به دولت بعدی منتقل شد. معنای شعار دولت اسلامی این است که ما میخواهیم اعمال فردی، رفتار با مردم، رفتار بین خودمان، و رفتار با نظامهای بینالمللی و نظام سلطهی امروز جهانی را به معیارها و ضوابط اسلامی نزدیکتر کنیم.

87- دولت نهم در سال 1384 شبكه فیبر نوری را به طول 30 هزار كیلومتر تحویل گرفت و طی هشت سال با اضافه كردن 23 هزار كیلومتر به طول این شبكه آن را به 53 هزار كیلومتر در پایان دولت دهم رساند. در این میان البته آن چه بیش از افت برابری نرخ ریال نگران کننده است، از بین رفتن «امید و اعتماد مردم» است؛ اعتماد به این که دولت راه کاری برای بیرون رفت از این وضعیت ندارد.

لطفاً تشریح بفرمایید که معیارهای سیاست خارجی مطلوب و موفق چیست و این ملاک ها برحسب چه عواملی مورد ارزیابی قرار می گیرد؟ کمیته بررسی کننده حوادث ۶ ژانویه از هانیتی خواسته تا در روند تحقیقات با آن نهاد همکاری کند و او «جی سکولوو» وکیل قدیمی ترامپ را برای وکالت در این باره استخدام کرده است.

حوادث 11 سپتامبر، ناگفته پیداست، افغانستان را در مرکز توجه بین المللی قرار داد. را «پاکترین دولت» تاریخ ایران میدانست چه فسادهایی کشف شد. به گزارش ایسنا، به نقل از وبگاه کاخ سفید، جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که چه اطلاعات جدیدی درباره مذاکرات وین وجود دارد و آیا دولت آمریکا از روند این مذاکرات رضایت دارد یا نه؟

احمدی نژاد که بیشترین درآمد نفتی تاریخ معاصر ایران را در دست داشت و دولتش ۲.۲ تا ۳.۳ برابر دولتهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دلار در اختیار داشت، این سوال مهم را در میان افکار عمومی و نخبگان ساخت که «پول نفت چه شد و کجا رفت؟ امروز خوشبختانه اینجور نیست، درست بعکس است؛ گرایش عمومی مردم و مسئولان کشور به حرکت انقلابی، جهتگیری انقلابی، ارزشهای انقلابی و مبانی انقلاب است.

یک دورهای بر ما گذشت که اسم انقلاب و انقلابیگری و اینها به انزوا افتاده بود؛ سعی میکردند به عنوان یک ارزش منفی یا ضد ارزش، از این چیزها یاد کنند؛ مقاله مینوشتند، حرف میزدند، گفته میشد. 127- شتاب نقدینگی : عبارت است میزان رشد نرخ رشد نقدینگی، شتاب مثبت به منزله حركت به سمت تشدید افزایش نقدینگی و شتاب منفی به منزله حركت به سمت مهار افزایش نقدینگی می باشد.

علیرغم کارنامه درخشان دولت یازدهم در مسیر اقتصاد و فرهنگ مانند ثبات نرخ ازر، بازگشایی خانه سینما ، طرح تحول سلامت، و بسیاری دیگر… تلاشهای دولت بهمعنای این است که شرایط دارد برای گامهای بلند فراهم میشود. به نوشته آسوشیتدپرس طی سالهای گذشته این تنها ایالاتمتحده نبوده که در اندیشه ترور سلیمانی بوده بلکه مهمترین متحد واشنگتن در منطقه یعنی اسرائیل نیز همواره به فکر ترور سلیمانی بوده است.

58- تا قبل از شروع به كار دولت نهم تنها 2 هزار و 80 روستا از نعمت گاز برخوردار بودند كه با تلاش دولتهای نهم و دهم 12 هزار و 220 روستای دیگر به شبكه سراسری گاز متصل شدند. آیا دیوان بین المللی کیفری تنها به پرونده کشورهای آفریقایی رسیدگی می کند؟

امروز، ایران توانسته است از شرایط خطرناک سالهای آغازین دهه ۹۰ به سلامت و با افتخار گذر کند: ناامیدی و عدم اعتماد به فرایندهای سیاسی با برگزاری ۲ انتخابات ریاست جمهوری کاهش قابل توجهی یافت؛ رشد فزاینده تورم متوقف شد و از ۳۵.۹ درصد به ۹.۶ درصد در سال ۱۳۹۶ رسید؛ در صندوق توسعه ملی ۴۴ میلیارد دلار پس انداز دارد (اردیبهشت ۱۳۹۶)؛ مهمترین پروندهی سیاسی ۳۰ سال اخیرش را با جهان حل شد؛ برجام و حسن عمل ایران نگذاشت اجماعی علیه کشور شکل بگیرد و تحریم کنندگان دیروز به جز آمریکا، به دنبال اجابت خواستهای برجامی ما هستند و کار آمریکا را تقبیح میکنند و روابط سیاسی و اقتصادی ما با کشورهای جهان در حال عادی شدن است.

66- از سال 1380 تا پایان سال 91 ارزش كل خدمات فنی و مهندسی صادر شده از كشور به بیش از 22 میلیارد و 930 میلیون دلار می رسد كه 10 درصد (معادل با 2.3 میلیارد دلار) در دولت دوم اصلاحات و90 درصد (معادل با 20.6 میلیارد دلار) در دولت های نهم و دهم صورت گرفته است. 40- تعداد شركتهای ایرانی سازنده قطعات لكوموتیو قبل از دولت نهم 116 شركت بود كه طی دولت نهم و دهم با رشد 53 درصدی به 178 شركت رسید.

این شعار، بسیار باارزش است؛ انشاءاللَّه به این شعار پایبند بمانید و این تلاش را جدیتر، بیآسیبتر و واقعیتر کنید؛ چون گامی بلند خواهد بود در راه رسیدن به آن هدفها؛ و همانطور که عرض کردم، رسیدن به آن هدفها مردان خودش را میخواهد. سیدصادق حسینی در عصر ایران نوشت: این روزها همه از افت شدید قیمت برابری ریال در برابر دلار نگران و ناراحتند؛ به ویژه که این افت را برابر با کاهش شدید سرمایه، پس انداز، گرانی و قدرت خرید خود میدانند.