نقش آمریکا در دولت- ملتسازی در افغانستان و عراق جدید

پوتین در جولای سال 2000 به آلیگارش های دوره یلتسین اعلام کرد تا زمانی که وارد عرصه ساسی نشوند و در سیاست های او دخالت نکنند، او نیز هرگز بابت فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری های گسترده آن ها مزاحمت ایجاد نخواهد کرد؛ و پس از آن با تمام کردن قائله جنگ دوم چچن، توانست صفت «مرد عمل» را برای خود تثبیت نماید. به گزارش واشنگتن پست، «استفانی گریشام» دبیر مطبوعاتی رییسجمهور سابق آمریکا در کتاب خاطرات خود نوشت که ترامپ در ملاقات خود در ژاپن عمداً نسبت به ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه سختگیرتر ظاهر شد و فقط جلوی دوربینها با پوتین در گوشی زمزمه میکرد. سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: همچنین ۱۰۰ میلیون تومان به خانواده های شهری و ۸۰ میلیون تومان به خانوارهای روستایی تسهیلات پرداخت خواهد شد. سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص افزایش شیوع کرونا در خوزستان و برنامه دولت برای این استان اظهار داشت: برداشت های متعددی از مفهوم قرنطینه وجود دارد. وی تصریح کرد: کارشان به جایی رسید که در عاشورای همان سال به خیمههای عزای سیدالشهدا(ع) حمله ور شدند و حسین بن علی(ع) را کشته خشونت پیامبر(ص) با کفار و مشرکان دانستند و آنها یک لحظه این حوادث شوم را محکوم نکردند.

به همین دلیل وی بطور منظم با چاک شومر، رهبر اقلیت سنا و نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان صحبت میکند، و کارمندان آنها مکرراً در تماس هستند. هرچند صحبت از چند چهره جوان در دولت اوست، اما نیمی از کابینه او همان وزرا یا معاونان وزرا در دولت اول احمدینژاد هستند. وی در مورد اقدامات دولت در زلزله استان کهگیلویه و بویر احمد تصریح کرد: ضمن همدردی با هموطنان مناطق زلزله زده، خوشبختانه این زلزله تلفات جانی نداشت اما سرمای هوا و مشکلات ناشی از سرما نگرانی هایی برای ما داشته است. سخنگوی دولت تصریح کرد: دولت به دنبال تعامل با قدردولت از ابتدا وظیفه خود می دانست که همه تلاش خود را بر این مبنا استوار نماید تا ظلم هایی را که سالها تحت عنوان تحریم و جنگ اقتصادی بر زندگی، معیشت و سلامت مردم سایه افکنده و تحمیل شده است، رفع نماید. وی خاطر نشان کرد: دولت با تکیه بر مقاومت و شکیبایی ملی دوراندیشانه بر همان هدف نخست اصرار دارد و تا اطمینان از برچیده شدن فشار و تحریم از زندگی روزمره مردم از پای نخواهد نشست. وی بیان داشت: دولت بر اساس وظایف قانونی خود در تعریف آیین نامه های اجرایی متکی بر قوانین کشور و مصالح نظام اطمینان پیدا کرد که قانون مصوب مجلس شورای اسلامی بطور کامل در عین رعایت ملاحظات فنی و منافع ملی به اجرا درخواهد آمد.

وی در مورد جلسه صبح امروز ستاد هماهنگی اقتصادی بیان داشت: رییس کل بانک مرکزی در این ستاد، گزارشی از توافقات انجام گرفته با نمایندگان کشورهای کره جنوبی و ژاپن در خصوص نحوه استفاده از منابع بانک مرکزی در این کشورها ارائه کرد. وی بیان داشت: دولت همواره خود را متعهد به قانون اساسی و قوانین جاری کشور می داند و برای اجرای این قوانین، مصالح ملی و صیانت از زندگی شرافتمندانه مردم را مبنای عمل خود قرار داده است.با ابراز تاسف شدید از برخی مباحث مطرح شده روز گذشته در مجلس شورای اسلامی و متخلف دانستن رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی همانطور که در بیانیه شب گذشته هیات دولت مطرح شد ضمن استقبال از دستور مقام معظم رهبری برای ایجاد یک صدایی در اجرای قانون مجلس تاکید می کنیم که اجرای این قانون بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی بوده و انتظار رفتاری توام با شکیبایی را از همگان داریم. ربیعی با تاکید بر اینکه انتظار داریم که دولت امریکا به آنچه در زبان میگوید در عمل نیز متعهد باشد و این اتفاق نخواهد افتاد مگر آنکه در اولین گام دولت آمریکا مانند یک عضو مسئولیت پذیر از سازمان ملل متحد به قطعنامه ۲۲۳۱ فوراً و کامل عمل کند، اظهار داشت: ما همیشه برای از سرگیری دیپلماسی با اعضای برجام همراه با جدیت و حسن نیت آماده بوده ایم تا اطمینان پیدا کنیم که این توافق با همه جزییات آن بدون هیچ زائده و کاستی با دقت به اجرا درخواهد آمد.

هنگامی که پاپ الیزلبت را نامشروع خواند(1570م)و پیروان او را از حمایت و اطاعتش منع کرد چندین توطئه علیه او صورت گرفت که همگی نیز با کمک وزرا با شکست مواجه شدند.در ارتباطات خارجی محتاط عمل می کرد وبا دو ابر قدرت ان زمان(فرانسه و اسپانیا)در روابطش تعادل را بر قرار می کرد در سال 1580 که جنگ با اسپانیا اجتاب ناپذیر شده بود الیزابت با به حرکت در اوردن نیروی دریایی قدرتمندش و شکست اسپانیا یکی از بزرگترین پیروزی های انگلستان در طول تاریخ را ثبت کرد.دوران سلطنت الیزابت به عصر الیزابت مشهور بود و او از پیشگامان تاتر و موسیقی حمایت می کرد.در اواخر سلطنتش یک سری از مشکلات سیاسی نظامی و اقتصادی از محبوبیت او کاست.الیزابت پادشاهی مقتدر بود اما این مورد درباره ماری اسکاتلند نیز صدق می کرد اما الیزابت او را دستگیر و او را اعدام کرد در دوران 44 ساله الیزابت انگلستان ثبات یافت و به یک کشور مقتدر تبدیل شد. دولت- ملتسازی روندی است که طی آن یک جامعه سیاسی تلاش میکند از طریق انباشت قدرت و توسعه ظرفیت نهادی، خودمختاری، حاکمیت و استقلال خود را کسب، حفظ و ارتقا دهد. روسیه انتقال گاز به چین را از طریق خط لوله «نیروی سیبری» از سال ۲۰۱۹ آغاز کرد.