منظور از اخبار و اطلاعات زرد چیست تفکر و سواد رسانه ای دهم – ماگرتا

در نحوه نوشتن گزارش های خبری جذاب، بدون در نظر گرفتن اینکه شما درحال خلاصه کردن یک کنفرانس تجاری خوب هستید یا مشغول طرح ریزی مقالات خبری برای یک وبلاگ خبری می باشید، پیدا کردن تعادل میان جذابیت و دقت، بسیار دشوار است . پس مسلما جامعه مخاطبین شما، افرادی هستند که در کانزاس مشغول به کار بوده و یا زندگی میکنند. هر جای دنیا که زندگی کنید، حتما تا به حال اخبار جعلی به گوشتان خورده است و یک دلیل برای آن وجود دارد : نشر اطلاعات اشتباه از بقیه راحت تر است!

ویژگی عمیق این خبر میتواند، نگاهی به زندگی افراد آسیب دیده از این حادثه، یک هفته بعد از وقوع آن باشد. اجرای طرح ترافیک تهران بر اساس تصمیمی که در جلسه روسای کمیتههای ستاد ملی مقابله با کرونا گرفته شد، به مدت یک هفته از شنبه ۱۱ مرداد تا جمعه ۱۷ مرداد ماه تعلیق شد. تا حد امکان، بر اساس نوع مقاله ای که می نویسید، جامعه مخاطب خود را محدود کنید. تا حد امکان ساده بنویسید.

داستان های خبری باید تا حد ممکن واضح و ساده باشند. ممکن است خواننده دچار سردرگمی شود. برای مثال، گزارش مستقیم یک اتفاق، این است که یک منزل مسکونی دچار آتش سوزی شده است. هدف اصلی این نوع خبر، متقاعد کردن مردم درباره یک موضوع خاص میباشد. اگر درباره مطلبی مطمئن نیستید، از کلماتی مانند شاید و احتمالا استفاده کنید، مخصوصا اگر درحال قانع کردن مردم برای خرید سرویسی از خود میباشد ، این مورد می تواند کاربردی باشد. در انتهای متن و حتی شاید آخرین پاراگراف، اطلاعات با کمترین اهمیت قرار خواهند گرفت. در انواع خبر و اهداف آنها، یک متن عمیق، تقریبا مشابه گزارش مستقیم است، اما با این تفاوت که در آن، یک سوژه ی محدود تر، به طور عمیق تری بررسی شده و مورد تحقیق قرار می گیرد.

این خبر در همان ساعتهای اولیه انتشار تکذیب شد. ادامه مطلب در چهارمین روز از دهه فجر با نام ،انقلاب اسلامی،معنویت وبصیرت،خدمت صادقانه، گزارشی از عملکرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان سرباز در بین دو خطبه نماز جمعه حاجی اباد ( شهرستان سرباز ) توسط مینو مسئول دفتر نمایندگی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان سرباز به محضر مردم آگاه این شهر ارائه شد .

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت اطلاعات، همزمان با فرارسیدن ایام دههی مبارک فجر انقلاب اسلامی، پیرو نشستهای مسئولین عالی وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و در راستای اجرایی شدن مفاد تفاهم نامه دو جانبه، اولین نشست مشترک معاونین ضدتروریسم هر دو نهاد با حضور مدیران هر دو مجموعه، در وزارت اطلاعات برگزار گردید.

برخی از اخبار میتوانند شامل دیدگاه و زاویه دید خاصی باشند. این سازمان از ارقام موارد گزارششده از سوی دولت چین که برخی کارشناسان نسبت به صحت آن تردید دارند، استفاده نکرده است.این سازمان اعلام کرده در طی مدت مطالعه، ۲،۰۸۰ مورد مرگ در ووهان گزارش شدهاست. دوم اینکه جدای از این مساله روند و فرآیند ملاقاتهای ایشان، توسط سیدهادی و بطور حسابشده تنظیم میشد. از ابتدای فصل برداشت با قیمت خوب پرتقال در استان مواجه بودیم که در واقع صادرات مرکبات به افزایش انگیزه تولید در استان تبدیل شده و در حقیقت ممنوعیت صادرات مرکبات موضوعی بوده که ضربه سنگینی به باغداران وارد میکند. در نکاتی برای نوشتن مقالات خبری، باید گفت ، با تشکر از اینترنت و ایستگاه های خبری 24 ساعته، امروزه هرفرد، 5 برابر بیشتر نسبت به افراد در سال 1981 با اخبار مواجه می شود.

به طور کلی رسانه های زرد از تاکتیک هایی نظیر جنجال آفرینی خبری، شایعه، استفاده از عواطف مخاطبان و استفاده از عقاید و گرایش های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی آنان بهره های فراوان می برند. تبدیل قالب آن به شکل خبری، باعث میشود کمتر جنبه تبلیغاتی داشته و بیشتر حس انتقال اطلاعات را القا کند. هیچگونه دیدگاه خاص یا تعصبی در آن وجود ندارد و صرفا آن چیزی که اتفاق افتاده را بیان می کند. اگر شما یک روزنامه جدی، مانند نیویورک تایمز را بخوانید، می بینید که اغلب سرتیتر ها جزو این دسته می باشند.گزارش مستقیم، با یک توضیح مختصر از آنچه اتفاق افتاده است شروع می شود. با این حال ، نوشته شما نباید سرد، خشک و بی روح باشد، در غیر این صورت مخاطبین آن را نخوانده و با دیگران نیز به اشتراک نخواهند گذاشت.

حتی اگر شما در حال نوشتن اخبار یک شرکت هستید، این خبر ها باید درست و صحیح نوشته شوند. اگر شما در حال نوشتن درباره عملکرد یک مدرسه می نویسید، باید جامعه مخاطبین خود را به والدینی که دارای کودک هستند محدود کنید. اگر در حال بحث درباره قوانین منطقه بندی در بخشی تجاری هستید، شاید جمعیت هدف مخاطبین مورد نظر شما شامل معاملات املاک ها و صاحبان شغل ها باشد. در این دنیای دیجیتال ، شاید عنوان تنها چیزی باشد که مردم می خوانند. یک عنوان خوب ، باید ظاهرا بازتابی از مطالب اصلی مقاله را بیان کند، اما از طرفی نباید کل داستان و نتیجه گیری آن را لو داده و برای مخاطب نمایان کند.

از طرفی دیگر ، ممکن است یک عنوان جذاب، افراد را به ادامه دادن ترغیب کند. این کار باعث میشود این اطلاعات در متن قرار گرفته و از طرفی معنی و مفهوم آنها بررسی شود. تمامی اخبار در این نوع، باید به شکلی واضح، از گروه حمایت و جانبداری کرده تا مردم بهتر بتوانند موضع آنها را درک کنند. در این راستا مسعود خادمی، فعال اقتصادی با بیان اینکه جلسه تعیین دستمزد در ایران همانند ماراتنی طولانی است به «ابتکار» گفت: نزدیک به نیمی از شاغلان در ایران بر مبنای قانون کار حقوق میگیرند و پایان هر سال منتظر تعیین حداقل دستمزد هستند.

لازم به ذکر است رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه از افزایش حداقل حقوق از 4 میلیون و 500 هزار تومان پیشنهاد دولت در لایحه بودجه 1401 به 5 میلیون و 600 هزار تومان توسط کمیسیون تلفیق مجلس خبر داد. در این نوع گزارش نخست باید مسأله را به روشنی توضیح داد. معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور از برگزاری آزمون نهم استخدامی در تیر ماه خبر داد و افزود: پیشبینی ما این است که در این آزمون ۲۵ تا ۳۰ دستگاه دولتی حضور یابند. ۱- استخدام رسمی و پیمانی در کلیه دستگاههای سیاستگذار و مجری صرفا با رعایت قوانین و مقررات مربوطه پیشبینی میشود.