مذاکرات، کدام تحریمها را لغو میکند؟

بخش های جنجالی گاندو ۲ / سفارت انگلیس دوربین مدار بسته ندارد! شرکلیف که خودش سالها از افسران و ماموران امنیتی بلندپایه انگلیس بوده و حضورش در تهران حاشیههایی در پی داشته، به زبان فارسی در توییتر نوشت: «به هر حال، من که از سریال گاندو ۲ لذت میبرم.» بخش زیادی از فصل دوم سریال «گاندو» به کارگردانی جواد افشار به نقش سفارت انگلیس در تهران در برخی تنشهای اقتصادی و اجتماعی در سالهای گذشته اختصاص دارد. سایمون شرکلیف و لوان جاگاریان در باغ سفارت روسیه نشسته و عکس یادگاری میگیرند. کاراکتر داستان با آسودگی به اتاق مهمی میرود که به سیستم ثبت اطلاعات کارکنان سفارت متصل است و سابقه یکی از این کارمندان را اضافه کرده و یک برادر برای او در فرم پذیرش اولیهاش در سفارت، ثبت میکند.

  • توسعه برنامه­های ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی
  • مرتبط با بخش های نفت، گاز و پتروشیمی
  • هدف از توافق و شرح مختصری از موضوع و محدوده کاری
  • شرح مختصری از نقش ها، مسئولیت ها و تعهدات طرفین
  • نسبت واردات کالاهای مصرفی به مصرف کل (CM/C)
  • تولید و ارائه خدمات و محصولات دانش­بنیان
  • ماده دوم: تعاريف
  • کنترل رویههای ضدرقابتی در مجوزهای بهرهبرداری

به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری تسنیم، اطلاعات دریافتی خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم حاکی از این است که پس از چند دور دیدار باقری با انریکه مورا و مذاکره کنندگان سه کشور اروپایی، قرار است کارگروههای هستهای و رفع تحریم امشب برای تبادل نظر درباره پیشنویس ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران دیدار کنند. اگر اهل هنر باشید، البته با واژه پروپاگاندا آشنا هستید: «پروپاگاند (به فرانسوی: Propagande) یا پروپاگاندا (به انگلیسی: Propaganda) یا همان تبلیغات سیاسی و جوسازی، گونهای ارتباط است که در آن، اطلاعات هماهنگ و جهتدار برای بسیج افکار عمومی از طریق تبلیغات سیاسی پخش و فرستاده میشود.» حالا به نظر میرسد مجموعه گاندو مرزهای این تعریف را جا به جا کرده و در مسیر جهتدهی به افکار عمومی کار را به جایی رسانده است که جا دارد، واژه جدیدی در کنار پروپاگاندا تأسیس شود که آثار مشابه دیگر با آن وصف شوند.

همچنین حسین امیرعبداللهیان مدیرکل امور بینالملل مجلس شورای اسلامی و وزیر پیشنهادی دولت سیزدهم به مجلس برای تصدی وزارت امور خارجه در توئیتی نوشت: «اقدام غیردیپلماتیک دو سفیر خارجی در تهران، افکار عمومی را در جمهوری اسلامی ایران مکدر کرده است و نشاندهنده بی توجهی به آداب دیپلماتیک و غرور ملی مردم غیور ایران است. انتشار عکس توهینآمیز سفرای انگلیس و روسیه در تهران با واکنش منفی افکار عمومی و همچنین واکنش قاطع و عزتمندانه مقامات کشورمان مواجه شد. به گزارش رجانیوز، روزنامه کیهان نوشت: در روزهای گذشته انتشار عکس سفرای انگلیس و روسیه در تهران خبرساز شد. به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، به دنبال انتشار تصویر دیدار اخیر سفرای روسیه و انگلیس، امروز (پنجشنبه) دستیار وزیر و مدیرکل اروپایغربی وزارت امور خارجه ضمن دعوت «سایمون شرکلیف» سفیر انگلیس به وزارت امور خارجه، با غیر قابل قبول دانستن این اقدام که باعث جریحه دار شدن احساسات و غرور ملی مردم ایران شده، تاکید کرد: مردم بزرگ ایران در طول تاریخ همواره ثابت کردهاند که هر گونه تحرکات زاییده تفکرات استکبارمآبانه را قویا مردود شمرده و در برابر آن ایستادگی میکنند.

تحریمها پاسخی را به دنبال خواهد داشت. جاگاریان تصریح کرد: بنابراین درخواستهای ایران برای داده شدن تضمین و راستیآزمایی رفع تحریمها طبیعی و مبتنی بر یک تجربه تلخ تاریخی است. با توجه به 8 دور مذاکره انجامشده در وین و اخبار رسیده از پایتخت اتریش، احیای برجام ممکن است و اخیرا رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز به نقل از علی باقری رییس هیات مذاکرهکننده ایران اعلام کرد که امکان رسیدن به توافق برد -برد در وین وجود دارد لذا میتوان گفت که همه در حال مهیاشدن برای بازگشت به برجام هستند و گامهای لازم یک به یک برداشته و اجرای آنها در عمل راستیآزمایی خواهد شد. وقتی بنابر سفارشیسازی باشد و قرار بر اینکه حرفهایی دیکته شده و مسائلی مورد تأکید سفارش دهنده باید به وضوح از اثر به ذهن مخاطب فرو برود و از طرف دیگر هنر پنهانگویی و پیچیدن پیام در لایههای اثر هنری نیز در خالق آن موجود نباشد، ثمره شاخص آن میشود همین اثر مورد بحث.

این اثر فاخر سیمای ملی! در این ملاقات همچنین تاکید شد که ملت بزرگ ایران طی ۴۲ سال گذشته به کرات ثابت کردهاند استقلالی که با جانفشانیها و مقاومتهای تاریخی به دست آوردهاند را با تمام دقت و جدیت محافظت کرده و به عنوان یک کشور مقتدر روابط خود با کشورهای دیگر را مبتنی بر عزت ملی تنظیم میکند. از آن جا که در کشورهای نفتی، ارز مورد نیاز برای واردات، از طریق درآمد نفتی تأمین میشود؛ درآمد نفتی وارد الگوی برآوردی شد. «تیلر» (1981) رابطه­ی بین رشد اقتصادی و صادرات کشورهای در حال توسعه را بررسی می­کند و به این نتیجه می­رسد که یک رابطه­ی معنادار و مثبت بین رشد اقتصادی و رشد تولیدات صنعتی وجود دارد. سرمایهگذاران خارجی و داخلی در یک بستر باثبات اقتصادی به سرمایهگذاری گرایش پیدا میکنند و با راهاندازی بنگاههای اقتصادی جدید، زمینه پایداری رشد اقتصادی را فراهم میکنند.

طبیعی است که ایران با درنظر گرفتن چنین پیشینهای، اینک که «بایدن» تصمیم به بازگشت به برجام گرفته است، خواهان رفع تحریمها و امکانسنجی اثرگذاری آنها بر منافع ملی کشورمان در یک فرایند راستی آزمایی باشد و صرفاً به یک امضای روی کاغذ اکتفا نکند. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا مصوبات جدید این ستاد را تشریح کرد. همچنین طبق مصوبه جلسه ستاد کرونا تاکید شده است که در ایام زیارتی ماه رجب باید مقررات بهداشتی توسط زائران در اماکن مذهبی رعایت شود.

در کنفرانس مذکور که به مدت 3 روز در تهران برگزار شد، نیروهای اشغالگر خارجی در اقدامی توهینآمیز بدون اطلاع مقامات وقت مرزهای ایران را بسته و چندین جلسه سری را تشکیل دادند. چرا که برگزاری کنفرانس تهران در دوران رژیم پهلوی یکی از حقارت آمیزترین روزهای تاریخ معاصر ایران است. مردم ایران در مقاطع مختلف از جمله در طول مذاکرات برجام نشان دادند که استقلال ایران هرگز نمیتواند موضوع تصمیمات سفارتها و قدرتهای خارجی باشد ». مور در ترکیه خاطر نشان کرد: “از آمدن شهروندان خود به ترکیه حمایت می کنیم. ترکیه دوره بسیار سختی را پشت سر گذاشت. به ویژه در سال 2016 هم حملات تروریستی هم اقدام به کودتا صورت گرفت. به همین دلیل برخی گردشگران نگران هستند، ولی می خواهم بگویم که مقامات ترک تمامی تدابیر لازم را اتخاذ نموده اند”.

روند تغییرات بخش ­های مختلف اقتصادی در دهه ۱۳۹۰ نشان میدهد پایدارترین گروه ­ها در مقابل تغییرات اقتصادی، «گروه کشاورزی» و «گروه خدمات» بوده ­اند. در کنار آمارهای یاد شده گزارش کارشناسی پژوهشکده آمار، نظرات تکمیلکنندهای در ارتباط با رشد اقتصادی کشور مطرح است. همزمان با تشدید تنش ها میان روسیه و غرب بر سر اوکراین، آمریکا مدعی تلاش مسکو برای حمله به اوکراین است اما کرملین بارها این ادعاها را رد کرده است. بازهم تصور کنید که دشمنی دارید که چند دهه است تلاش میکند در تمام ارکان زندگیتان رخنه کند و در هر زیر و بمی از آن به اصطلاح موشی براند، حالا شما مشغول تعریف برای بقیه دوستانتان آنهم در حضور دشمن مزبور هستید با این مضمون که فلانی – همان دشمن مذکور- تمام زندگیتان را خراب کرده و هرجا که میروید جای پای او هست.