مدل تصمیم گیری در سیاست خارجی؟

اخبار استانها – وحید جلالزاده در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به دیدار خود با مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در آستانه سفر این مسئول به آذربایجانغربی، اظهار داشت: در این دیدار ضمن معرفی ظرفیت های عظیم استان و ارومیه در حوزههای کشاورزی، معادن و توسعه مرز، موارد مورد نیاز برای بررسی و سرمایهگذاری به مدیر عامل سازمان اعلام شد.وی افزود: حجم سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی و شستا در مقایسه با ظرفیتهای عظیم استان بسیار پایین است.

استان گیلان از سال ۱۳۴۴ در تقسیمات کشوری ایران به عنوان استان مستقل وارد شد. اما در فضای کنونی که مناسبات مسکو- واشنگتن بنا به دلایلی که بدان اشاره شد، روبه بهبودی نهاده است کشورهای کوچک منطقه که اهداف خود را مطابق با سیاست قدرت های بزرگ در گذشته تنظیم کرده اند، به شدت از این وضعیت متضرر خواهند شد که از میان سه کشور منطقه قفقاز جنوبی، گرجستان را باید بزرگ­ترین قربانی بهبود مناسبات مسکو-واشنگتن، تغییر سمت و سوی سیاست های آمریکا در قفقاز جنوبی و کاهش میزان کمک­های مالی به این منطقه دانست که این امر در دراز مدت می­تواند به نوبه خود موجب تشدید بحران مشروعیت برای هیئت حاکمه این کشور و بروز بی ثباتی سیاسی، امنیتی و اقتصادی در این کشور در درازمدت گردد که با گسترش آن می­تواند ثبات و امنیت منطقه قفقاز جنوبی را تحت تاثیر قرار دهد.

فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 میلادی موجب شکل­گیری ژئوپلیتیک جدید منطقه قفقاز جنوبی در جهان پس از جنگ سرد گردید. بر این اساس، اهداف سیاست خارجی دولت باراک اوباما در قبال منطقه قفقاز جنوبی، نمی­تواند جدا از کوشش­های این کشور برای بهبود مناسبات با روسیه درک و تجزیه و تحلیل شود.

پولیتیکو همچنین نوشت 13 سناتور جمهوریخواه مجلس سنا نیز در واکنش به گزارش هفته گذشته این وبسایت خواستار پاسخگویی دولت اوباما درخصوص پنهانکاریهای انجام شده از سوی این دولت در جریان توافق هستهای ایران و مبادله زندانیان با این کشور شدهاند. به گزارش گروه بینالملل باشگاه خبرنگاران جوان، وبسایت خبری پولیتیکو گزارش داد کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا به دنبال گزارش هفته گذشته این وبسایت در مورد وجود شبهاتی در خصوص موضوع آزادی زندانیان ایرانی در دولت اوباما، رسما از روز جمعه تحقیقات خود درباره تاثیر اقدامات ضد امنیتی دولت اوباما در رابطه با ایران را آغاز کرده است.

ایرانیان با اسارت زدایی در برابر “ابژه سلطه” یعنی آمریکا – غرب از خویشتن ایرانی خویش و احساس اسارت خویشتن در برابر این ابژه­ی سلطه محافظت می کردند. این شرایط علاوه بر بروز رقابت­های مختلف درون منطقه­ای، توجه بازیگران منطقه­ای ( ایران، روسیه و ترکیه) و فرامنطقه­ای (ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا) را به تحولات این منطقه جلب نمود.

بر این اساس، برای درک و فهم ماهیت و رفتار سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، شناخت و تعیین خصوصیات ملی و جامعه ایران لازم و ضروری است. شاخص نخست در این زمینه، میزان افراد استخدام شده در دولت ترامپ از میان اعضای اندیشکده مذکور به ویژه در حوزههای مرتبط با جمهوری اسلامی ایران است. با این وجود فکر میکنم اصولگرایان با 4 لیست وارد عرصه انتخابات شوند؛ طیف پایداری، اصولگرایان – به قول برخی افراد معقول -، طیف معتدل اصولگرایان نزدیک به آقای روحانی و طیف زاکانی و فدایی.

مجری در ادامه پرسید که آیا کسی که در انتخابات اخیر به دونالد ترامپ رای داده باشد را هم برای عضویت در کابینه معرفی خواهید کرد؟ اما به دلیل قرار گرفتن در آستانه انتخابات 96 این تغییرات اعمال نگردید زیرا جابجایی وزرا در یک سال آخر دولت یازدهم عملا غیر کاربردی تشخیص داده شده و تغییر در روند حل مشکل و پیشرفت نیز ایجاد نمی شد.

این پروژه دو رکن اساسی دارد؛ رکن اول آن ایجاد دولتی اسرائیلی در سرزمین فلسطین و رکن دوم آن گسترش این دولت در سرزمین های عربی از جمله لبنان و سوریه تا نیمی از عربستان سعودی و مدینه است. بر اساس قانون اساسی عراق رئیس پارلمان و معاونان وی باید در اولین جلسه پارلمان جدید انتخاب شوند که با ناکام ماندن جلسه امروز، عملا بر خلاف قانون اساسی تعیین رئیس پارلمان و معاونانش به جلسه سوم خواهد کشید.

به گزارش خبرگزاری مهر، جو بایدن در اولین مصاحبه خود بعد از اعلام پیروزی وی در انتخابات سوم نوامبر اعلام کرد که به رغم حضور چهرههای آشنا، دولت آینده او به مثابه ادامه دولت باراک اوباما نخواهد بود، چرا که آمریکا اکنون با جهان کاملاً جدید مواجه است.

جو بایدن، رییس جمهور منتخب امریکا، سه شنبه چهارم قوس گفته است که به رغم حضور چهرههای آشنا در بین اعضای کابینهاش، دولت او ادامه دهنده دولت باراک اوباما نخواهد بود، چرا که امریکا اکنون با جهان کاملا جدید مواجه است.

رییس جمهور منتخب امریکا تصریح کرد: ما خوشحالیم که امریکا نقش جهانی خود را احیا میکند و بار دیگر کشوری خواهد بود که بر صدر میز و ائتلاف و اتحاد بنیان خواهد کرد. رییس جمهور منتخب روز سه شنبه شماری از اعضای سیاست خارجی و امنیت ملی خود را معرفی کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه آکسیوس، باراک اوباما، رئیس جمهور اسبق آمریکا در این مصاحبه به پادکست “ازرا کلین شو” متعلق به نیویورک تایمز گفت، در پی بحران مالی سال ۲۰۰۸ “دشوار است که تنها تاکید کنیم وامهای نجات بانکی چطور همه از جمله من را خشمگین ساختند”؛ چیزی که به گفته او محرک یک “بازیابی اقتصادی طولانی مدت آهسته” شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، دكتر غلامحسين الهام با بيان اينكه مشاركت بيسابقه مردم آمريكا در يك قرن اخير در انتخابات رياستجمهوري اين كشور نشان دهنده اين بود كه سياستهاي جرج بوش نه تنها در عرصه بينالمللي بلكه در عرصه داخلي آمريكا نيز تنفر گستردهاي را ايجاد و عزمي جدي در مردم آمريكا براي تغيير شرايط بوجود آورده بود، افزود: تحميل هزينههاي گسترده جنگهاي بيهوده و ظالمانه به مردم آمريكا كه منجر به شرايط وخيم اقتصادي اين كشور شده است، بهترين دستاورد بوش براي مردم آمريكا بود.

بنابراین هیچ دولتی احتمالاً توان رقابت در هر چهار بعد نظامی، اقتصادی، فن آوری و فرهنگی را که تشکیل دهنده نفوذ سیاسی هستند، ندارد. این جامعه بزرگتر، شبیه خانهای است که حدود 180 اتاق دارد و هر یک از آن ها، تحت نام «کشور» روابط بین المللی را شکل می دهند و در ادبیات علوم سیاسی به «واحدهای سیاسی» معروف هستند.

با توجه به اینکه معمولا ژستهای انتقادی دارای جذابیت زیادی است، فکر میکنید اینبار قضاوت جامعه ایران از شعارهای اصولگرایان در انتخابات ٩٦ چه خواهد بود؟ غرب و به طور خاص ایالات متحده آمریکا نیز با توجه به منافع اقتصادی و استراتژیک خود در منطقه حامی این رویکرد ریاض است.

با توجه به بیانیه این چهار کشور، به نظر می رسد آنها در حال ورود به موضوعات دیگر از جمله مسائل منطقهای هستند. تقابل مسکو-واشنگتن در دوران پوتین و بوش، از یک سو فضایی را برای قدرت­یابی جریانات غرب­گرا با حمایت ایالات متحده فراهم ساخت که نقطه اوج آن شکل­گیری و تقویت جریان انقلاب رنگی در گرجستان بود و از سویی دیگر موجب تحرک بیشتر جریانات نزدیک به روسیه گردید که نمونه بارز آن را در حمایت آشکار کرملین از مناطق جدایی طلب آبخازیا و اوستیای جنوبی در اوت 2008 بوقوع پیوست.