متن کامل نامهی صریح لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

حسین امیرعبداللهیان از دپیلماتهای شناخته شده وزارت امور خارجه است که همان طور که پیشبینی میشد از سوی سید ابراهیم رئیسی به عنوان وزیر خارجه پیشنهادی دولت سیزدهم جهت کسب رای اعتماد نمایندگان به مجلس شورای اسلامی معرفی شد.

  • گلباران مزار شهدا در بهشت زهرای تهران
  • استفتائات (۳ جلد)
  • پاس رونالدینیویی هاشمیان مقابل آقا کریم(عکس)
  • محمدی متخصص در گلزنی به سرخابیها(عکس)

مصوب جلسه مورخ بیست و هشتم آذر ماه یکهزار چهارصد هیأت وزیران در جلسه مورخ ۱۴۰۰/۱۰/۰۸ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد. در راستای این مسئولیت شورا، «مجمع مشورتی فقهی» جهت ارائه نظرات مشورتی به شورای نگهبان و یاری در بررسی مسائل فقهی در سال ۱۳۸۰ش تأسیس شد. آقای راغی : شما دیگران را فراموش کردید و مستقیما حاجی صاحب راشدالدین را هدف قرار دادید در حالیکه در کار خود بسیار موفق وضمنا خسربره قهرمان ملی کشور است و حد اقل از جمله کسانی هست که عمر خود را فدای وطن خود ساخت اما کسانی هم پیدا میشوند که بیش از 12 سال در عمر 85 سالگی که تمام عمر خود را فحاشی در غرب سپری کرده است و حالا بصفت سفیرکبیر افغانستان در عربستان سعودی بوده بغیراز منافع شخصی خود دیگر در قصه عزت افغانستان وغیره اصلا نیست حاجی راشد الدین بهرحال جوان است و انرژی کار را هم دارد ولی عزیز خان کرزی خلاف سن تقاعد کار میکند.

ب- انتخاب توسط مجلس شورای اسلامی؛ از متن اصل ۹۱ قانون اساسی در این مورد چنین بر می­آید که تعداد حقوق­دانانی که رئیس قوه قضاییه به مجلس معرفی می­کند، باید بیش از تعداد افراد مورد نیاز باشند. این زمین لرزه در حدود ۳۰ هزار کشته و ۴۰ هزار مجروح برجای گذاشت و بیش از دهها هزار تن بیخانمان شدند، همچنین در این زمینلرزه ۷۰ درصد از سازههای شهر بم بهطور کلی تخریب و ارگ تاریخی بم ویران شد. خوب بود که وزیر صحت عامه معرفی میگردید چراکه مسلک آن داکتر طبی است وزارت خارجه به یک دیپلومات قوی مانند زلمی عزیز و یا ملک ستیز و کدام کسیکه از علوم سیاسی معلومات کلی داشته باشد داده شود مفید خواهد بود فهمیده نمیشود که چرا این 16 تن از وزرا خلاف مسلک شان بغیراز وزیر معرفی شده اند؟ که جناب زلمی رسول دارای این شاخص هستند. جناب داكتر صاحب موفقيت تان را تبريك گفته و ازخداوند بزرگ خواهان خدمت خستگي ناپزيد شما براي ملت زجركشيده افغان استم.

تقرر محترم داکتر زلمی رسول را به مقام وزارت خارجه ای افغانستان خیر مقدم گفته از خداوند بزرگ برای شان موفقیت مزید استدعاء میکنم. اشخاص و افراد مخرب و قوم گرای فندامینتالیست و نوکران استعمار از تقرر اقای زلمی رسول سخت در وحشت و اضطراب افتیدند.

16 – ايجاد رعب و وحشت براي رأيدهندگان يا اعضاي شعب ثبت نام و اخذ رأي با اسلحه يا بدون اسلحه در امر انتخابات. بهبود معیشت مهمترین کلیدواژه ابراهیم رییسی از زمان تبلیغات انتخابات ریاستجمهوری تا همین الان بوده و هست. در کشور هست.حمایت از کشور مانند عربستان که بیشتر به دنبال اختلافات مذهبی و گسترش تفکر وهابیت هست ،برای کشور مانند افغانستان که متشکل از اقوام و مذاهب گوناگون می باشد،تنشزا می باشد. هست. پس یک دکتر که هیچ تجربه ندارد باید سیاست کند. وی با اشاره به اینکه مادام که ما هستیم با اسلام آمریکایی در ستیز هستیم و درگیری ما با نظام سلطه ماهوی است؛ یعنی ماهیتهای ما با هم در ستیز است تأکید کرد: برخی که میگویند کار به شاخ نداشته باشید، شیرش را بدوشید سخن اشتباهی است.شریعتمداری اظهار کرد: این درگیری زمانی تمام میشود، یا ما در حاکمیت از اسلام ناب دست بکشیم، یا نظام سلطه از خوی استکباریاش کوتاه بیاید، چون در افق پیش روی هیچ یک محتمل نیست، پس درگیری ادامه دارد، ممکن است که صورت آن تغییر کند امام ماهیت آن پابرجاست.

اين را ميگويند كار به اهل كار يعني داكتر طب بدون پيشينه كار هاي ديپلوماتيك به استثناي همركابي با باباي فقيد ملت.درين زمان حساس و تاريخ ساز كشور ما به يك دانشمند فعال سياسي ضرورت دارد، ولي افسوس كه من رهبر يك تنظيم جهادي نيستم ورنه محترم داكتر ملك ستيز را براي آقاي كرزي به اين پست معرفي مينمودم. بنده أكثريت نظريات برادران وصاحبنظران سياسي وغير سياسي را بدقت خواندم، در مورد جناب زلمي رسول نام نهاد جديد من حيث وزير خارجه أفغانستان نظريات بسيار منفي و مثبت را دريافت نمودم، وأز خلال همين نظريات من هم به يك نظر مختصري متوصل شدم وأو اينست: ملت مظلوم ورنجديده أفغانستان در شرائط ناكوار وأو ضاع نامناسب كنوني كشور، در أفراد فهميده، مؤمن صادق ومتديين، مخلص وبا وفاء،راستكوي وراستكار اشد ضرورت داريم،كه در سري قدرت بوده و از صلاحيتهاي عالي برخوردار باشند، تا إين نوع أفراد مؤمن وخدا دوست بتوانند جلوي رشوت دادن ورشوت خوردن، مصارفاي بي مورد كه (خداوند عزوحل آنرا اسراف وتبذير توصيف كرده است) بكيرند، ودر دفترهاي دولتي وغير دولتي دعوتها وذهنيتهاي قومي، لساني، نجادي وسمتي كه كاملاً مخال أصول إسلامي , وتناقض حكم شرعي دارد ازبين برده وصد در صد ريشكن سازند، أما اين كفتني ها فقط أحلام خواهد بود بخاطريك شما بهتر ميدانيد كه اخلاق مردم ما، رويش وكردار مردم ما، افكار وبلان مردم ما از راه نيك ومستقيم انحراف يافته وهر روز به بي راه ميروند، كسانكه وزير مي شوند وبه منصبها عالي نائل مي كردند ضروراً داراي جوازنامه خارجي وتوقع خير ونيكي از آنها نمي روند.

اولا: قانونا وضع نامطلوب دولت چه ربطی به بنده دارد؟ در این مجال، نظرات حقیر چه در بعد اصلاح روش کار شورای نگهبان و چه بعد اشکالاتی که در اظهار نظر آن شورا در مورد اینجانب وجود داشت ارائه گردید. تشكر از همه هموطن عزيز كه نظرية خو ب دادند ما یک معلومات دقیق برای کسهای که گفتن زلمی رسول داکتر قلب است اراء مکنیم ما خوب این شخص را میشناسم این قلب نبود بلکه داکتر گرده است یک آدم بسیار خام ونژاد پرست اگر درباره قضایای روز پرسان کنید کدام دیدگاه مثبت و قناعت پزیر هیچ ندارد شما قضاوت کنید که باز در وزارت چه خواهد کرد. داکتر شخص محترم است مگر سياست مدار نيست که از سياست خارجی افغانستان دفاع کند بايد وزارت صحت عامه را برای ايشان بدهد تا در رشته خود خدمت نمايد اگر خدمت گار ملت است تا از رياست جمهوری برآمده از حال ملت خبر گردد. 2- واز جا نب دیگر گفته می توان که عا مل خارجی با لاتر از تفکر وتصمیم گیری وی می باشد در غیر ان عادی ترین فرد دارای چنین عملکرد نمی باشد خدا عاقبت کرزی را بخیر کند با چنین کابینه بر سر ودم در این کابینه بالا تر از 7وزریر ان رای اورده نمی تواند.

بدبختانه طى شش سال كه اينجانب براى تحصيل وارد شهرقاهره در كشور مصر شدم از انزمان وتاكنون اشخاصى بصفت ديبلومات وسفير در سفارت افغانستان در قاهره ر تقرر يافتند كه هركدام از ديگرى بدتر بودند در ظرف اين جند سال كه اضافتر از بيست ديبلومات به قاهره رد وبدل شدند برخى از انها همانند اقاى شفيق واشرف مسائل قومى زبانى حزبى وغيره اختلافات ملى را ميان محصلين دامان زدند فشار هاى روانى ومشكلات مختلفى را بالاى محصلين بوجود اوردند كه از درك علت اينهمه اعمال زشت شان عاجز مى باشيم غير از اينكه علت اينبوده باشد كه اشخاص بصفت ديبلومات در اينجا مقرر مى شوند كه حقد وحسادت وبدبينى وتفرقه اندازى وضرر رسانى در خون وكيان شان جريان دارد هدف اساسى شان استفاده جوى هاى شخصى قومى زبانى از موقف ديبلوماتيك شان است اقاى اشرف در عقب تبديلى به مركز به لندن فرار كرد بس از بنج سال سكرتريت اول در سفارت وارتكاب هركونه اعمال زشت اميز وبد اخلاقى هاى كه نام كشور افغانستان وافغان هارا بدنام ساخت وسكرتر اول ديكرى اقاى شفيق بورس تحصيلى را دوزديده از ان خود كرد ه است ونمى دانيم كه ايا ايشان اكنون ديبلومات برحال در سفارت هستند يا يك محصل؟

اعضای شورا در هر دوره برای مدت شش سال انتخاب میشوند. در همین دوره برخی از رجال تهرانی در خارج از آن میزیستند؛ مانند محمدحسین بن عبدالرحیم طهرانی (۱۲۶۱ق)، صاحب کتاب پرآوزاه «الفصول» که در عراق زندگی میکرد.

تبصره 3 – هر دوره نمايندگي مجلس شوراي اسلامي معادل يك مقطع تحصيلي فقط براي شركت در انتخابات محسوب مي شود. تبصره 1 – اعلام نظر شخصيتها در تأييد نامزدها به شرطي مجاز است كه بدون ذكر عنوان و مسؤوليت آنها باشد و مدرك كتبي مربوط به امضاء آنان تسليم هيأت اجرائي انتخابات شده باشد. كه اين يكي از روش منفور اقاي اسپنتا و افتخار هم ميكرد كه به سلسله ولايات از كابل شروع ميكرد تا اخرين فردي كه مربوط كدام ولايت است حساب ميگرفت صرف نظر از شخصيت و اهليت و توانائي و ظرفيت و خصوصا اخلاق فرد كه چيزي مهم است . با عرض سلام بايد گفت كه اقاي زلمي رسول بهترين شخص و گزينه خوب براي مقام عالي وزارت امور خارجه است . دیپلومات در حالیکه فاژه میکشید گفت ، راستش من انقدر نمیدانم چون پیش از آمدن به اینجا من در اداره ترافیک مامور بودم ، شهر دار چی ؟