شورای نگهبان – ویکی شیعه

فونت فارسی وزیر باز طراحی فونت DejaVu می باشد که بیشتر ویژگیهای بصری را از این فونت به ارث برده است . به فاصله چهار ماه از انتخابات مجلس یازدهم و در خرداد ۱۴۰۰ انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم برگزار شد که نتیجه آن، ثبت ۴۸ درصدی مردم و سهم ۱۳ درصدی آرای باطله بود که پایینترین میزان مشارکت و بالاترین میزان رأیهای باطله در تاریخ انتخاباتهای ریاستجمهوری ایران بوده است.

  • رساله توضیح المسائل
  • مدارک شناسایی شامل شناسنامه و کارت ملی
  • جهاد اکبر
  • سؤال: بر اساس اصل ۸۸ قانون اساسی
  • پنالتی از دست رفته رونالدو مقابل میدلزبرو
  • مایلی کهن علت عدم دعوت از پاشازاده را گفت
  • گلباران مزار شهدا در بهشت زهرای تهران
  • استفتائات (۳ جلد)

انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در ۷ اسفند ۱۳۹۴ برگزار شد. علاوه بر این مطابق با همین ماده: از تاریخ تصویب این قانون هرگونه افزایش تعداد نمایندگان خبرگان پس از بررسیهای لازم و با توجه به میزان جمعیت و تقسیمات جغرافیای کشور و مصالح ملی براساس پیشنهاد هیئترئیسه در آخرین سال هر دوره و تصویب مجلس خبرگان رهبری خواهد بود. وی با اشاره به تعامل خود با مجلس در زمان تصدی وزارت راه و شهرسازی اظهار کرد: زمانی که وزیر راه و شهرسازی بودم حتی یکبار هم نمایندگان از بنده سوال نکردند. در یکی از حوزههای انتخابیه استان تهران، آراء باطله از آراء نفر اول که به مجلس راه یافت بیشتر بود. بهرغم سکوت و پنهانکاری واشنگتن، تلآویو و ریاض، منابع خبری فاش کردند که وزیر خارجه عربستان سعودی و همتای صهیونیست او در دیداری مجازی به میزبانی آمریکا شرکت کردهاند. ، نشانگر آن است که در سخت ترین شرایط باید حقوق افراد را رعایت کرد.

این انتخابات به صورت استانی برگزار میشود و هر فرد نماینده یک استان است. انتخابات دوره چهارم خبرگان رهبری در آذر ماه سال ۱۳۸۵ش برگزار شد. ↑ قانون انتخابات و آییننامه داخلی مجلس خبرگان رهبری. بنابراین، آمارهای پایین و هشداردهنده انتخابات مجلس یازدهم را نمیتوان یک حادثه تلقی کرد زیرا مشابه همین آمارها در انتخاب سکاندار «پاستور» هم تکرار شده است.

نماینده مردم اردبیل در مجلس با بیان اینکه مجلس و دولت ناگزیر به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند، گفت: مجلس مشکلات مردم و دولت را در نظر میگیرد و قانون بودجه را تصویب میکند اما پس از تصویب قانون، دولت مسوول اجرا است. ساعاتی پیش یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از ابتلای ۴۵ نماینده مجلس به کرونا خبر داد. از زمان انتخابات مجلس اول تا مجلس دهم، کمترین میزان مشارکت به مجلس اول و هفتم به ترتیب با ۵۲.۱۴ و ۵۱.۲۱ درصد و بیشترین آنهم به دوره پنجم انتخابات با مشارکت ۷۱.۱ درصدی اختصاص داشت اما انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی، رکورد کمترین میزان مشارکت را از ابتدای تأسیس جمهوری اسلامی تا سال ۹۸، شکست. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در صورت عدم حذف ارز ۴۲۰۰ امکان تامین ۱۸ تا ۲۰ میلیارد دلار ارز برای وارادات کالاهای اساسی وجود ندارد، در خصوص سازوکار حمایتی از مردم و اقشارآسیب پذیر گفت: مجلس در زمان بررسی کلیات لایحه بودجه، موضوع حذف ارز ترجیحی را مورد بررسی قرار داد و مقرر شد دولت و کمیسیون تلفیق در راستای حمایت از اقشار آسیبپذیر برنامهریزی جبرانی کنند.

لذا دولت نهایتا ۱۶ الی ۱۷ میلیارد دلار از این محل درامد خواهد داشت. علاوه بر این برای اجرای قانون رتبهبندی معلمان ۲۵ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه پیش بینی شده است باید برای سرایداران و دفتریهای وزارت آموزش و پرورش نیز فکری کرد. با توجه به تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کالاهای اساسی باید مرغ کیلویی ۹ تا ۱۰ هزار تومان سرسفره مردم قرار میگرفت اما با قیمت ۲۵ الی ۳۰ هزار تومان سر سفره مردم قرار گرفت. نیکزاد با بیان اینکه دولت روحانی در تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی بالای سرکار نبود و نظارت دقیقی نداشت، تاکید کرد: واقعیت این است که ارز ۴۲۰۰ تومانی سرسفره مردم قرار نگرفت و در کاهش قیمت کالاهای اساسی تاثیری نداشت. به گزارش اسپوتنیک به نقل از “مهر”، مجتبی یوسفی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که تاکنون تست کرونای ۴۵ نفر از نمایندگان مثبت شده است بنابراین زمان جلسات علنی مجلس کاهش مییابد.وی درباره نحوه برگزاری جلسات علنی مجلس در هفته جاری، گفت: “با توجه به افزایش شیوع کرونا، آغاز موج ششم، ابتلای تعدادی از نمایندگان مجلس و کارمندان به این بیماری و به جهت رعایت شیوهنامه های بهداشتی، زمان جلسات علنی مجلس کاهش یافت.بر این اساس، جلسات علنی مجلس در روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۱۲ و ۱۳ بهمن ماه) هفته جاری تا ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه برگزار میشود. البته جلسات کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ همچنان برگزار خواهد شد.تعداد مهمانان مجلس هم کاهش خواهد یافت. علاوه بر این، جلسات علنی مجلس در هفته آینده در چند نقطه برگزار میشود که در این زمینه اطلاعرسانی خواهد شد”.

انتخابات دومین دوره خبرگان رهبری در ۱۶ مهر ۱۳۶۹ برگزار شد و نخستین جلسه این مجلس در ۲ اسفند ۱۳۶۹ تشکیل شد. آیت الله محمد رضا مهدوی کنی و آیت الله محمد یزدی دو رییس بعدی این دوره از خبرگان رهبری بودند.

مطالبات بیمارستانها برای ارائه ادامه خدمات به مردم پرداخت شود و سریعتر این اعتبارات برای آنها تامین شود. ↑ اصل یکصدوهشتم قانون اساسی : قانون مربوط به تعداد و شرایط خبرگان چگونگی انتخاب آنها و آئیننامه داخلی جلسات آنان برای نخستین دوره باید به وسیله فقهای اولین دوره شورای نگهبان تهیه و با اکثریت آرا آنان تصویب شود و به تصویب نهائی رهبر انقلاب برسد. انطباق قوانین با قانون اساسی: براساس اصل ۹۶ قانون اساسی، تشخیص عدم مغایرت مصوبات مجلس شورای اسلامی با قانون اساسی برعهده اعضای شورای نگهبان است. از میان این گروه، علیرضا منادی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات، حسن شجاعی علیآبادی رئیس کمیسیون اصل ۹۰ و عزت اله اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون فرهنگی، حضور پررنگی در مجلس دارند.

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرمهم، رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ مجلس در تشریح مصوبات امروز عصر این کمیسیون گفت:… ماده 40 – هيأت اجرايي مركز حوزه انتخابيه و حوزه هاي فرعي پس از انتشار آگهي انتخابات براي هر شعبه ثبت نام و اخذ رأي پنج نفر (و در شعب پر تراكم به تشخيص هيأت اجرايي هفت نفر) از معتمدين محل كه داراي سواد خواندن و نوشتن باشند، انتخاب و به فرماندار يا بخشدار جهت صدور حكم معرفي مي نمايند.

پس از درگذشت شیخ عبدالکریم حائری یزدی، با تلاش امام خمینی و جمعی دیگر از مجتهدان حوزه علمیه قم، آیت الله بروجردی که تا آن زمان در بروجرد مشغول تدریس و رسیدگی به امور دینی مردم بود، به عنوان زعیم حوزه علمیه، عازم قم شد و امام خمینی در این زمان بهعنوان یکی از مدرسان و مجتهدان صاحبرأی در فقه و اصول و فلسفه و عرفان و اخلاق شناخته میشد. متن و حاشیه ۴ دوره مجلس خبرگان رهبری؛ از انتخاب جانشین امام(ره) تا رقابت آیات هاشمی و یزدی، سایت خبرآنلاین.

↑ متن و حاشیه ۴ دوره مجلس خبرگان رهبری؛ از انتخاب جانشین امام(ره) تا رقابت آیات هاشمی و یزدی، سایت خبرآنلاین. به گزارش خبرآنلاین ،در حالی بیش از ۲۰ ماه از آغاز فعالیت مجلس یازدهم میگذرد که از مجموع ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۱۵۹ واجد شرایط رأی ، ۲۴ میلیون و ۵۱۲ هزار و ۴۰۴ نفر پای صندوق رأی رفتند و حضور ۴۲٫۵ درصدی آنان موجب شد تا کمترین نرخ مشارکت در قیاس با ده دوره انتخابات قبلی مجلس ثبت شود. آیت الله علی مشکینی در دوره دوم نیز به عنوان رییس مجلس خبرگان انتخاب شد. رئیس جمهور آذربایجان دیدار اخیر خویش با دکتر رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو اکو را یادآور شد و آن را مثمربخش خواند. توضيحات: وي با سابقه ترين عضو فقهاي شوراي نگهبان است و پس از منصوب شدن از سوي حضرت امام خميني(ره) در اسفند 1358 در تمام ادوار شوراي نگهبان حضور داشته است.

شرایط و نحوه تعیین فقها و حقوقدانان به شرح زیر است. وزیر کشور گفت: در این جلسه دستورالعملی که در وزارت بهداشت درباره نحوه برخورد با اومیکرون تهیه شده بود را بررسی کردیم در این دستورالعمل به موارد متعددی از جمله بیماران سرپایی که یک موضوع جدی است و باید به آن توجه شود اشاره شده است همچنین در این دستورالعمل آمده است که از بستریهای اضافه خودداری شود و این موضوع نیز در این جلسه بررسی شد. نائب رئیس مجلس با تاکید بر اینکه تصویب کلیات لایحه بودجه در صحن مجلس به معنای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است، گفت: اکنون بحث برسر نحوه جبران حذف ارز ترحیجی برای دهکهای درامدی است، اینکه به چه دهکهایی و به چه میزان کمک شود.

نائب رئیس مجلس از رئیس جمهور به خاطر حضور در جلسات متعدد مجلس تشکر کرد. وقتی نظر نیکزاد را در مورد راهکارهای حمایت از مردم پس از حذف ارز ترجیحی پرسیدیم، پاسخ داد:” دولت بهتر است یارانه نقدی دهکهای درآمدی را پیش از اجرای این طرح به کارت هدفمندی یارانهها واریز کند. اما تا زمان اجرای طرح اجازه برداشت ندهد. “در واقع نیکزاد نسخه دولت نهم را تجویز کرد. نارضایتیهای اقتصادی، پسلرزههای اعتراضات آبان و دیماه، خودداری چهرههای سرشناس اصلاحطلب از نامزدی و ردصلاحیت بسیاری از نامزدهای این جناح و نیز اعلام ورود کرونا در کشور دو روز پیش از زمان برگزاری انتخابات (۲ اسفند ۱۳۹۸) عواملی بودند که کم رونقترین انتخابات قوه مقننه جمهوری اسلامی را شکل دادند و البته پیروزی قاطع و بیدردسر اصولگرایان، کام آنان را شیرین کرد. علی مطهری، نماینده پیشین مجلس و از چهرههای شاخص اصولگرا پیش از این گفته بود که نه تنها روسیه در ایران نفوذ کرده بلکه «جمهوری اسلامی در دامن روسیه و چین افتاده و سیستمهای امنیتی خفقان آور این دو کشور الگوی نهادهای امنیتی ایران شده» است.