شورای نگهبان با رتبهبندی مخالفتی ندارد؛ لایحه در مراحل اداری است

یکی از نهادهای مهم در نظام جمهوری اسلامی ایران، مجلس خبرگان رهبری است که وظیفه­اش تعیین رهبر و نظارت بر کارهای وی میباشد. حضور شورای نگهبان در جلسات غیرعلنی مجلس شورای اسلامی نیز لازم است. تازهترین نمونهی این ظرفیّتهای مهمّ ملّی و مبتنی بر ایمان انقلابی و مذهبی، همین حضور بههنگام و فداکارانهی ملّت در موج اوّل بیماری کرونا است. بنابراین، مجلس، مجلس بسیار خوبی است. به باور عیسی زارعپور ایران در بخش صنعت فضایی وضعیت خوبی دارد، اما در ۱۰ سال گذشته وقفههایی رخ داده که باید آن را جبران کرد. به گفتهی او توسعه کاربردهای صنعت فضایی از دیگر برنامههای این وزارتخانه است. ما در فضایی زندگی میکنیم که اخبار به سرعت منتشر میشوند وتبادل اطلاعات به شکل آنی صورت میگیرد. مصوبات مجلس شورای اسلامی اگر مورد تأیید شورای نگهبان قرار گیرند، برای اجرا به رییس جمهور ابلاغ میشوند. بر طبق اصل ۶۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مجلس شورای اسلامی از نمایندگان ملت که بهطور مستقیم و با رأی مخفی انتخاب میشوند تشکیل میگردد.

  • مناسک حج
  • قانون اساسی
  • فیلم سینمایی فرزند صبح به کارگردانی بهروز افخمی
  • تحقیق و تفحص
  • روستای مکسر

انتخاب اعضای مجمع تشخیص مصلحت با مقام رهبری است. در قانون اساسی مشروطه و قانون اساسی جمهوری اسلامی پیش از بازنگری نام این نهاد مجلس شورای ملی بوده است. هم آرای مردم هم مُهر تأیید فقهی و در شورای نگهبان هم آیت الله صافی سنت گرا را منصوب کرد و هم شیخ یوصف صانعی نوجو را. «در مسایل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه­پرسی و مراجعه مستقیم به آراء مردم صورت گیرد. نتیجه انتخابات به سود جریانهای اسلامی همچون حزب جمهوری اسلامی بود و چهرههای شاخص نهضت آزادی هم با اقبال مردم مواجه شده بودند، طرفداران بنیصدر هم در اصفهان (احمد سلامتیان) و احمد غضنفرپور از لنجان به مجلس راه یافته بودند و جایی برای کاندیداهای مجاهدین خلق مثل مهدی ابریشمچی، حسن توانائیان فرد، اشرف ربیعی (رجوی)، مریم قجر عضدانلو، محمد ملکی و عبدالکریم لاهیجی که به نام ائتلاف کاندیداهای انقلابی و ترقیخواه شناخته میشدند، نبود؛ آن هم در انتخاباتی آزاد که از نظارت استصوابی خبری نبود و همان بود که شد آزادترین انتخابات و آزادترین مجلس.

از خدا میخواهیم که به شما همه -به رئیس و هیئترئیسه و آحاد نمایندگان محترم- این توفیق را بدهد که بتوانید این مطالب مهم و اساسی را انشاءالله از مجاریِ درستِ قانونیِ خودش دنبال کنید و به نتیجه برسانید. همین جور. دشمنان ما، مخالفین ما، همان کسانی که این تحریمها را تحمیل کردهاند و امیدوار بودند که ایران را به خاطر این تحریمها به زانو دربیاورند، همانها دارند اقرار میکنند، اعتراف میکنند که نتوانستهاند و کشور سر پای خودش ایستاده؛ این نشاندهندهی این است که بنیهی کشور خیلی قوی است. بله؛ بیماری هست، امّا بنیهی بیمار قوی است و قدرت دفاعی او زیاد است و توان غلبهی بر بیماری در او وجود دارد. با وجود این، قانون اساسی نیز ممکن است مورد تجدید نظر و بازنگری قرار گیرد؛ همانطور که قانون اساسی مصوب سال ۱۳۵۸، پس از ده سال در سال ۱۳۶۸ مورد بازنگری قرار گرفت.

این، آن مطلبی که مربوط به این مجلس بود. ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ نتایج همهپرسی نوع حکومت پس از انقلاب اسلامی اعلام شد که طی آن ۹۸.۲ درصد رای دهندگان به “جمهوری اسلامی” رای آری دادند.

از آن پس هر گونه تغییر و تجدیدنظر در این قانون و تصویب سایر مقررات مربوط به وظایف خبرگان در صلاحیت خود آنان است». بله؛ شما مجری نیستید، امّا ریلگذار اجرا هستید، میتوانید تأثیرات بسیار زیادی در مسائل کشور و پیشرفت کشور و آیندهی کشور بگذارید، آن هم در چهار سال؛ چهار سال زمان کمی نیست. خوشبختانه به مسائل انقلاب هم این مجلس حسّاس است. قانون اساسی این وظیفه را بر عهده فقهای شورای نگهبان قرار داده است. مدیرکل انتخابات شورای نگهبان در مورد سوء استفاده از مقام نمایندگی هم هشدار داد و با بیان اینکه سوءاستفاده از جایگاه و منصب فساد ایجاد میکند، افزود: نمایندگان حق نظارت دارند، اما باید از دخالت در انتصابات و عزل و نصبها خودداری کنند. ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ آیت الله خمینی به ایران بازگشت و طی یک سخنرانی حکومت سلطنتی در ایران را ملغاء اعلام کرد و خواستار تغییر حکومت توسط مجلس موسسان گردید.

این نهاد توسط امام خمینی (ره) ایجاد شد و در بازنگری سال ۱۳۶۸، در قانون اساسی نیز ذکر گردید. در جمهوری اسلامی ایران، برای داوری بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان و نیز برای ارائه نظرات مشورتی به مقام رهبری در خصوص تعیین سیاست­های کلّی نظام و حلّ معضلات نظام (بند ۱ و ۸ اصل ۱۱۰)، مرجعی خاص پیشبینی شده است که «مجمع تشخیص مصلحت نظام» نام دارد. لذا میبینید به خاطر همین ظرفیّتها است که در دوران سختترین تحریمها و فشارهای همهجانبهای که علیه کشور در زمینهی اقتصاد به وجود میآید، کشور توانسته چند هزار شرکت دانشبنیان به وجود بیاورد، صدها طرح زیربنایی ایجاد کند، در همین دوران تحریم و با وجودِ کاهشِ درآمدِ نفت، کار بزرگی مثل ایجادِ پالایشگاهِ ستارهی خلیج فارس را انجام بدهد؛ یک حرکت به این بزرگی، و کارهای فراوان که در زمینهی مسائل نیرو، آب و برق انجام گرفته؛ افتتاحهای فراوانی دارد انجام میگیرد که شما میبینید اینها را؛ اینها واقعی است، اینها وجود دارد، دارد کار انجام میگیرد.

حسین شمقدری: ما فقط آزادیم که علیه هاشمی و اصلاحطلبان فیلم بسازیم، ولی برای شورای نگهبان نه! با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی، و با عنایت به اینکه سایت صاحبخبر مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مؤلفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است. این ظرفیّتهای معنویِ کشورِ ما، غالباً یا تقریباً همه، ریشه در ایمان مذهبی و ایمان انقلابی دارد؛ یعنی ایمان مذهبی و انقلابی مردم زیاد است، ظرفیّتی به وجود میآورد، تواناییهایی را در کشور به وجود میآورد که از این تواناییها میشود استفاده کرد.

ایشان تا پایان عمر یعنی خرداد ماه ۱۳۶۸ رهبری این نظام را بر عهده داشتند. در صورتی که مقام رهبری بر اثر بیماری یا حادثه دیگری موقتاً از انجام وظایف رهبری ناتوان شود، در این مدت نیز شورای رهبری وظایف او را عهده دار خواهد بود. دوره نمایندگی در این مجلس چهار سال است که انتخابات هر دوره باید پیش از پایان دوره قبل برگزار شود، بهطوریکه کشور در هیچ زمان بدون مجلس نباشد.

بدیهی است با اطلاق به کار رفته در این اصل، نظارت شورای نگهبان بر اجرای همه­پرسی و مراجعه به آرای عمومی، شامل کلیه اشکال همه­پرسی­های مذکور می­شود. عدّهای که قبلاً در مجلس بودند و شیوههای کار مجلس را میشناسند.

البتّه اگر ما هم نمیگفتیم، خود مردم وارد شده بودند؛ قبل از گفتن ما هم وارد شده بودند، بعد هم به شکل فراگیر در همهی کشور، شما دیدید چه کارهای بزرگی انجام گرفت، چه خدمات باارزشی به خانوادههای ضعیف شد که در آستانهی ماه مبارک رمضان، این حرکت عمومی مردم انجام گرفت. نمونهی دیگر این ظرفیّت معنوی، اندکی قبل از همین حوادث، مربوط به حرکت خیرهکنندهی مردم در بدرقهی شهید سلیمانی است. این کمک، کمک در تسهیل امور است که اگر چنانچه این تسهیل از ناحیه مجلس که عالیترین ارگانها است و سرنوشت کشور و ملت و آینده و تاریخ ما بدست مجلس است، اگر چنانچه این کمک انجام نگیرد، رئیس جمهور در برآوردن آنچه که قانون بر عهده او گذاشته بیگمان ناتوان خواهد بود، هم رئیس جمهور و هم هیأت دولت. بعضی از این ظرفیّتها طبیعی است، بعضی انسانی است. ، حرفهایی زده میشد، تبلیغاتی میشد که مأیوسکننده بود، ناامیدکننده بود و به طور طبیعی بایستی مردم را از آمدن به عرصهی انتخابات مانع میشد.