سرمایه گذاری در غرب کشور، توسعه و آبادانی را بهمراه دارد

انتخاب دونالد جی ترامپ به سمت ریاستجمهوری امریکا در 8 نوامبر 2016، پرسشهای فراوانی را در مورد آیندۀ سیاست خارجی آمریکا بهوجود آورد؛ ازجمله اینکه انتخاب رهبری که در سخنرانیهای انتخاباتیاش بسیاری از اصول دیرینۀ سیاست خارجی آمریکا را رد میکرد، ممکن است چه تأثیری بر آیندۀ رویکرد آمریکا به جهان داشته باشد، بهویژه اینکه دولت ترامپ، میراث جمهوریخواهان، دموکراتها، و باراک اوباما را هم با خود داشت.

اگرچه ایران به غنی سازی اورانیوم تا غلظت 60 درصد و فعال کردن تعدادی سانتریفیوژهای پیشرفته ادامه داده، اما ایران هنوز اقدامی برای ساخت سلاح انجام نداده و ممکن است هرگز چنین کاری نکند. وزیر امور خارجه همچنین در واکنش به تحرکات ترامپ علیه ایران در روزهای پایانی دولتش تصریح کرد: ایران نه به دنبال تنش و نه جنگ است، اما اقدامات دولت مفتضح در حال خروج ترامپ اثری بر اراده مردم ایران نمیگذارد.

از طرف دیگر، اعمال غیرقانونی تحریمهای یکجانبه علیه ایران، شاید که پیامدهای اقتصادی سنگینی بر مردم ایران تحمیل کرد و واردات اقلامی همچون دارو و تجهیزات پزشکی را بیش از گذشته دشوار ساخت، اما در عین حال، این فشارها در عمل، نه تنها تغییر رفتار ایران را در پی نداشت، بلکه تهران را بر آن داشت تا با اجرای بند 36 برجام، به طور قانونی، اجرای تمامی تعهدات عملیاتی در چارچوب برنامه هستهای خود را متوقف سازد و حتی در آخرین اقدام خود، غنیسازی بیستدرصدی و تولید UF6 را در تاسیسات هستهای فردو از سر بگیرد.

آسوشیتدپرس نوشت که این معافیتهای تحریمی با هدف ترغیب ایران به بازگشت به توافق هستهای سال 2015 صورت می گیرد که دولت ترامپ به صورت یکجانبه از آن خارج شد.

خروج از برجام، تنها نکوهش جامعه بینالمللی را علیه دولت آمریکا در پی داشت؛ به نحوی که حتی دولتهای اروپایی-به عنوان متحدین سنتی آمریکا-نیز با این رویکرد یکجانبه همراه نشدند.

در عین حال اما بنابر اظهارات مقامات ایرانی در روزهای اخیر، تلاشهای رژیم صهیونیستی تنها در بهرهگیری از گروههای فشار خود در واشنگتن خلاص نشده است؛ چنانکه شواهد نشان میدهد، رژیم صهیونیستی در تلاش است تا با توطئهچینی در قالب اجرای عملیاتی ساختگی علیه نیروهای آمریکایی در عراق، ترامپ در حال رفتن را به بهانههای ساختگی به جنگ با ایران بکشانند.

واقعیتی که پیش فرضهای ارتباطی را ادا نمیکند و در واقع دیپلماسی عمومی ایالات متحده امریکا در همین چارچوب قابل تفسیر است چرا که عدم تقارن و جریان نابرابر وعدم صداقت را میتوان در مصادیق آن مشاهده کرد.باید اذعان داشت علیرغم همه تلاشهای صورت گرفته و در حال انجام توسط ایالات متحده در چارجوب دیپلماسی عمومی در قبال جمهوری اسلامی ایران بخصوص بعد از روی کار آمدن اوباما در ژوئن 2009بدلیل حجم زیادی از تناقضات رفتاری این کشور در عرصه بین المللی بطور عام و در قبال ملت ایران بطور خاص، ایجاد جریان کاملا یکسویه اطلاعاتی بدون توجه به بازخورد و نظر مردم ایرانوهمچنین وجود کاربست ها و حلقه های اتصال قوی بین مردم و حاکمیت جمهوری اسلامی ایران چه از منظر ملی و چه از منظر اعتقادی شاهد ناکامی جریان دیپلماسی عمومی در جمهوری اسلامی ایران بوده ایم.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا اضافه کرد که این معافیت تحریمی نباید به عنوان سیگنالی تلقی شود که واشنگتن به دنبال دستیابی به تفاهمی برای بازگشت به توافقی است که به صورت رسمی با نام برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته می شود. این در حالی است که تیک تاک با وجودبیش از ۱۰۰ میلیون کاربر در آمریکا این اتهامات را رد می کند.

علاوه بر آن طبق دستور اپل و گوگل نیز مجبور به حذف اپ تیک تاک از فروشگاه های خود می شدند، اما قاضی کارل نیکولز در ایالت واشنگتن این دستور را لغو کرد. طبق دستور تحریم وزارت بازرگانی آمریکا سرویس های ارائه محتوا در آمریکا از ماه نوامبر اجازه میزبانی تیک تاک را نداشتند و به طور کلی تراکنش های مربوط به این شبکه اجتماعی نیز ممنوع می شد.

بر اساس گزارشها، با صدور این معافیت تحریمی، شرکتهای چینی، روسی و اروپایی که با برنامه هستهای صلح آمیز ایران همکاری داشتند می توانند بدون نگرانی از تحریمهای آمریکا، به این همکاری بپردازند. با این حال، دولت هنوز هم با دارا بودن شرکتهای بزرگ دولتی و شبه دولتی که تا حدودی بر بخشهای تولیدی و تجاری تسلط دارند، نقش کلیدی در اقتصاد ایفا میکند.

این اعتقاد وجود دارد که برخی ناکارآمدیها و التهابات مدیریتی و اداری کشور از سیاست در سال۱۳۸۸به اقتصاد و بنزین در سالهای۱۳۹۶و ۱۳۹۸رسیده است و این تحولات به هم پیوسته هستند. اصول آن : 1-توازن سیاسی 2-استقلال از قدرت های برون مرزی 3-ممنوعیت واگذاری امتیاز به قدرت های خارجی 3-ناسیونالیسم مثبت:از کودتای 28 مرداد 32 تا اواسط دهه 1340 اصول آن: 1-شوروی عامل ناامنی و ضرورت مقابله با تهدید آن 2-اتحاد با غرب و حفظ امنیت از طریق آن 4-مستقل ملی:از اواسط دهه 40 تا انقلاب 57 اصول آن: 1-امریکا قدرت حامی 2-همزیستی مسالمت آمیز با همسایگان 3-حفظ امنیت منطقه خلیج فارس و خاورمیانه روش تحقیق:توصیفی- تبیینی شیوه گردآوری اطلاعات:کتابخانه ای(کتاب،مقاله،اینترنت) هدف تحقیق:هدف این تحقیق کشف و فهم اصول حاکم بر سیاست خارجی ایران و تاثیر آن بر روابط خارجی ایران با قدرت های بزرگ هست و در صدد هستیم که نقش دولتمردان ایران و میزان تاثیر نظام دو قطبی و شرایط بین المللی را بر اتخاذ این اصول در سیاست خارجی نشان دهیم.

Washington Times، در گزارشی که در 30 دسامبر سال 2020 منتشر کرد، اظهارات حسن روحانی، رئیس جمهور ایران مبنی بر «پایان عمر سیاسی ترامپ، ظرف روزهای آینده» را به دروغ با عنوان «پایان زندگی آن مجرم-ترامپ-» ترجمه کرد و مدعی شد که رئیس جمهوری ایران، ترامپ را به مرگ تهدید کرده است؛ موضوعی که واکنش منفی سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران را نیز در پی داشت.

دولت پیشین آمریکا به ریاست ترامپ بعد از خروج از برجام در راستای راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» علاوه بر بازگرداندن تحریمهای متوقفشده ذیل این توافق و اعمال تحریمهای جدید به سیاستهایی تحریکآمیز مانند ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روی آورد. در این راستا انتشار اخبار ساختگی از سوی رسانههای آمریکایی را نیز میتوان در راستای همین هدف ارزیابی کرد.

خصوصا اگر همانطور که در دولت جو بایدن شاهد ترامپ زدایی (مقابله با میراث دونالد ترامپ) هستیم در دولت جدید اسرائیل نیز شاهد چنین رویکردی از نتانیاهوزدایی (مقابله با میراث شخص نتانیاهو) باشیم، میتوان تخریب کانال های غیررسمی در روابط مسکو و تلآویو را انتظار داشت. میتوان به این نگرانی توجه و به آن فکر کرد؛ اما به دوسالونیم گذشته و آغاز مسئله هستهای بازگردید.

با توجه به اینکه در هنگام تحویل گرفتن دولت دهم به دلیل وضعیت نابسامانی که در کشور وجود داشت، دکتر روحانی در انتخاب وزرا مجبور بود کمی محافظه کارانه عمل نماید. سومین تحول مهم را باید فاصله گرفتن ایالات متحده از سیاست­های یک جانبه­گرایانه دوران بوش در قبال چالش­های امنیتی منطقه قفقاز جنوبی دانست. بنابر اظهارات مقامات عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران، انتقام خون سردار سلیمانی، در زمان و مکان مناسب، از آمرین و عاملین این جنایت گرفته خواهد شد، اما واضح است که بالا گرفتن تنشها در روزهای اخیر، بیش از هرچیزی نشات گرفته از سناریوهای ساختگی رژیم صهیونیستی است.