رابطه رشد اقتصادی، شدت انرژی و توسعه مالی: یک مقایسه از اقتصادهای ایران و ترکیه

برای بررسی آثار این نهضت عظیم اسلامی لازم است نگاهی به گذشته داشته باشیم و ببینیم قبلا چه وضعیتی را تحمل کردیم و گذشتگان ما در حوزه سیاسی و اجتماعی چه دستاوردی داشتند تا بتوانیم وضعیت موجود را ترسیم کنیم. سالیوان وضعیت فعلی را یک «بن بست روادیدی» نامیده بود. عکسالعمل روسها چه بود؟ براساس گفته رئیسی، مجلس اعلام نکرد که ارز ترجیحی را چه کنیم و اعلام نکرد که چگونه جبران کنیم. امیدوارم اروپاییها هم نقش سازنده خود را در مذاکرات ایفا کنند.

وی به آینده مذاکرات خوشبین است و ضمن اذعان به نفش مخرب آمریکا در فروپاشی برجام و عدم اجرای تعهداتش درخواست تهران برای اخذ تضمین و راستی آزمایی را منطقی میداند و بر این باور است که تیم مذاکره کننده تحت ریاست علی باقری به دنبال حفظ و صیانت از منافع ملی ایران است.

روسها در اینجا هم مواضع منافقانه دوگانهشان را حفظ کردند، چون هنوز در افغانستان گیر بودند. این ذخایر به روسیه منتقل و حفظ خواهدشد. وی افزود: اصلاح در نظام بانکی به این معناست که بانکها باید انضباط بیشتری داشته باشند، درواقع نظارت بانک مرکزی بر بانکها هوشمند و سیستمی خواهد شد و اضافه برداشت بانکها از بانک مرکزی کنترل خواهد شد؛ بنابراین قانون بانک مرکزی که در حال حاضر در مجلس مطرح است را نیز به طور جدی دنبال میکنیم که تصویب شود. وی در این گفت و گو از اهمیت و اهداف سفر رئیس جمهور کشورمان به روسیه برای هر دو طرف میگوید و می گوید که طیف وسیعی از مسائل دوجانبه بویژه مسائل اقتصادی و منطقه ای در دستور کار مذاکرات آیت الله رئیسی و پوتین است.

سفیر روسیه در ایران گفت: طیف وسیعی از مسائل دوجانبه در دستور کار مذاکرات روسای جمهوری ایران و روسیه است و مسائل اقتصادی و منطقهای اولین دستور کار مذاکرات روسای جمهوری دو کشور در سفر آتی آیت الله رییسی به مسکو خواهد بود. سفیر روسیه در ایران، انتقادات علیه مواضع مسکو در قبال ایران را غیرقابل پذیرش ارزیابی و خاطرنشان کرد: روسیه همیشه در کنار ایران بوده، هست و خواهد بود. وی ادامه داد: وزیر امور خارجه انگلیس درباره برخی تحریم ها صحبت کرد، اما به نظر من در این مورد باید هر چیز را با نام صحیحش خطاب کنیم. به گزارش فارس، «آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در واشنگتن روز شنبه گفت که تلاش آمریکا برای فشار بر روسیه با هدف تسلیم شدن احتمالا ادامه یابد اما با این وجود، روسیه این آمادگی را دارد تا تلاش کند روابط خود را با واشنگتن بر اساس احترام متقابل بهبود بخشد».

در همین راستا «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت که مسکو بیانیه وزارت خارجه انگلیس در مورد احتمال مصادره اموال «الیگارشیهای روسیه» (گروه های قدرتمند نزدیک به حکومت روسیه) را بسیار نگران کننده میداند. در ادامه این گفت و گو از سفیر روسیه در تهران درباره مذاکرات پرسیدیم.

این اولین ملاقات حضوری دو رییس جمهوری خواهد بود و این دیدار برای هر دو طرف ایرانی و خارجی بسیار مهم است. در مذاکرات دو خواسته از ناحیه دو طرف وجود دارد؛ از طرف ایران اولویت برداشتن تحریمهای اقتصادی است، از طرف آمریکا و اروپا تکالیف هستهای و موضوعات مرتبط با مسائل هستهای اولویت است.

در نهایت اینکه کارشناسان اقتصادی این پژوهشکده بر این باورند که بررسی ارقام برآورد شده برای بخش کشاورزی در سال 1400 حاکی از رشدی پایین یا منفی برای این بخش است که با توجه به شرایط تحریمی و مسائل محیطزیستی و منابع آبی موضوعی نگرانکننده است. این ضمیمه، شامل: بانک مرکزی ایران و سایر موسسات مالی ایرانی فهرست شده در این الحاقیه؛ شرکت ملی نفت ایران، شرکت بازرگانی نفتیران (نیکو)، شرکت ملی نفت کش ایران، و سایر افراد و اشخاص حقوقی که توسط خزانه داری در این الحاقیه به عنوان دولت ایران شناسایی شده اند؛ و برخی افراد و اشخاص حقوقی مندرج در فهرست اتباع تحریم شده یا فهرست افرادی که اموال آنها مشمول توقیف است.

وی، تجربه حضور بیش از ۱۰ ساله خود در ایران به عنوان دیپلمات را یادآور شد و گفت: سیاست دولت سیزدهم در رابطه با نگاه به شرق مایه خوشحالی است. من از صحبتهای روسها تحت عنوان “خدایان بلوفهای مدیریتی” یاد میکنم؛ حتما مشاهده کردهاید، روزی نیست که ۵۰۰ الی ۶۰۰ نفر را به خاطر بیماری کرونا از دست ندهیم، چرا؟ وی افزود: طرف روس برای کمک به پیشبرد مذاکرات آمادگی کامل دارد و میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات برای ایفای نقش سازنده و مثبت جهت کمک به پیشبرد مذاکرات، نهایت تلاش خود را خواهد کرد. وی با بعید دانستن اعمال تحریم بر شهروندان روسیه، هشدار داد مسکو با هر نوع اقدام انگلیس در این باره، مقابله به مثل خواهد کرد.

  • خدمت گیرنده : ارباب رجوع / شهروندان
  • ماده چهاردهم: فورس ماژور
  • پتنت یا ثبت اختراع
  • تحریم خرید و فروش اسکناس آمریکا به دولت ایران
  • با عقد تفاهم نامه مابين طرفين اقدام شود

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا ، سفارت روسیه در تهران در مطلبی در شبکه اجتماعی خود در این ارتباط نوشت: «لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران به دیدار با رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی ایران دعوت شد. تعامل بین روسیه و ایران در چارچوب کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب در نظر گرفته شده است. سفیر روسیه در ایران گفت: انتظار میرود طیف وسیعی از مسائل دوجانبه به ویژه مسائل اقتصادی و منطقه ای در دستور کار مذاکرات روسای جمهوری ایران و روسیه قرار گیرد. وی درباره جنگ روانی رسانههای غربی علیه روابط دو کشور در آستانه سفر رییس جمهوری به مسکو نیز گفت: روابط ما هیچ ربطی به غرب، شمال، جنوب و شرق ندارد و برای ما اولویت، روابط دوجانبه است.