دعوای افزایش ظرفیت پزشکی در لوای پذیرش از لیسانس

لازم است هماهنگی های لازم با مسئول مربوطه در طول مدت غیبت از کار فراهم شده و جایگزینی برای وی تا انتهای دوره درمان پیش بینی شود . به گفته وی وقتی با سازمان های بینالمللی جلسه داشتیم تعجب کردند که این اتفاق چگونه رخ داده است و اینگونه منحنی واکسیناسیون ما صعودی شد. اکثر کودکانی که این عوارض را از خود نشان داده اند به معالجات پاسخ مثبت دادند و در حال بهبودی هستند . محمود معزی در گفتوگو با ایسنا، با توصیه به رعایت پروتکلهای بهداشتی از سوی دانشآموزان برای حضور در مدرسه، اظهار کرد: دانشآموزانی که بیماریهای زمینهای و بیماریهای خاص مثل نقص سیستم ایمنی و قلبی یا تنفسی دارند، برای حضور در مدرسه نیاز به گواهی دارند.

وی افزود: توصیه ما به همه والدین این است دانشآموزانی که دارای علائم سرماخوردگی یا آنفلوآنزا و یا مشکوک به کرونا هستند را حتما به پزشک مراجعه کنند، والدین از فرستادن فرزندان بیمار خود به مدرسه جلوگیری کنند تا زمانی که کاملا بهبود یابند. با رعایت بهداشت تنفسی می توانید از خود و اطرافیانتان در برابر ویروس هایی چون سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کوید-۱۹ محافظت کنید.

در ارتباط با افزایش ظرفیت رشتههای پزشکی نیز، با توجه به ابراز نگرانی دانش آموزان در بدو ورود به دانشگاه، وزارت بهداشت موظف شده، طرح جامع افزایش ظرفیت آموزش پزشکی را آماده و برای تصویب به ستاد ارائه کند. منصور کبگانیان با اشاره به حضور صاحبنظران حوزههای مختلف آموزش عالی و متخصصین پزشکی بیان کرد: در این جلسه ریاست محترم فرهنگستان علوم پزشکی، رییس سازمان نظام پزشکی، وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رییس کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، رییس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نیز اعضای حقیقی و حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی به بحث و بررسی کاملی در زمینه افزایش ظرفیت پزشکی در ایران پرداختند.

مجلس شورای اسلامی که بیشتر به عنوان مجلس شناخته میشود، اجازه میدهد نمایندگان آن برای دورههای چهارساله، به شکل مستقیم توسط مردم انتخاب شوند و اقلیتهای مذهبی و قومی رسمی، دارای نمایندگانی در مجلس هستند. همچنین تبصره دو این ماده تاکید دارد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است آییننامههای مربوط را برای پذیرش از رشتههای مختلف و به خصوص رشتههای علوم پایه مقطع کارشناسی در مدت حداکثر سه ماه تدوین و پس از تایید شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دورههای تحصیلات تکمیلی به تایید ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور برساند. ظرفیت اصلی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی کنکور ۱۴۰۰ در دانشگاههای علوم پزشکی و واحدهای دانشگاه آزاد در دورههای روزانه، شهریه پرداز، سهمیه بومی، آزاد تمام وقت و خودگردان آزاد در دفترچه کنکور سراسری و همچنین اصلاحیههای اعلامی آن ۹ هزار و ۷۴۸ نفر است.

آزمون کتبی یک آزمون استاندارد و ابزاری برای سنجش ورودی به پزشکی خواهد بود و ظرفیت پذیرش این افراد به صورت مازاد به دانشگاههای علوم پزشکی داده میشود و در ظرفیت عادی پذیرش از کنکور در دانشگاههای علوم پزشکی هیچ تغییری ایجاد نمیشود. وی افزود: بر این اساس به وزارت بهداشت تا سال ۱۴۰۲ فرصت داده میشود که در ورودی رشتههای پزشکی، تا ۳۰ درصد باید از فارغالتحصیلان کارشناسی پذیرش کند. این دانشگاهها پذیرش دانشجو با این شیوه را با میزان ۵ درصد ظرفیتی که هر سال از سوی شورای گسترش دانشگاهها به آنها داده میشود آغاز میکنند و بعد از ۵ سال این میزان ظرفیت را به ۲۰ درصد دانشجوی ورودی میرسانند. دکتر منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در همین زمینه درباره تصویب مواد مرتبط با ساماندهی سنجش و پذیرش دانشجو گفت: ماده ۸ این مصوبه به پذیرش در رشته پزشکی اختصاص دارد و بیشترین بحثها در این جلسه مربوط به این ماده بود.

همچنین عزیزان در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی الزامات و زیرساختهای لازم در راه اجرای مصوبه افزایش ظرفیت پزشکیِ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور را مانع میدانستند. آنها بهترین مرجعی هستند که میتوانند توصیه های لازم را به مردم منطقه شما در مورد حفاظت از خودشان ارایه کنند. لازم است از همراهی حماسه­ آفرین عزیزان بسیجی در طرح مزین به نام شهید عزیز سردار قاسم سلیمانی، دیگر نیروهای مسلح، ناجا و کلیه بزرگواران همراه از سازمان­ها و دستگاه­ های دیگر همچون جمعیت هلال احمر، سازمان­های مردم نهاد، خیرین عزیز و مردم شریف در این طرح بزرگ و محله محور و به خصوص برادر ارجمندم جناب آقای دکتر رحمانی فضلی وزیر محترم کشور و فرمانده محترم قرارگاه عملیاتی ستاد ملی، استانداران، فرمانداران و دیگر یاران دلسوز در نقاط مختلف کشور سپاسگزاری کنم.

این گونه اقدامات یک رخداد موثر بزرگ و نمونه در جهان است که با مساعدت گسترده کارکنان ایثار و گمنام حوزه بهداشت و با مشارکت تمامی سازمان های همکار بویژه نیروهای مقاومت بسیج انجام شده است. به توصیه های ارائه دهندگان خدمات بهداشتی، مسئولین بهداشت عمومی کشور محل زندگی تان، یا کارفرمایتان برای مراقبت از خود و دیگران در برابر کووید-۱۹ عمل کنید. مسئولین کشوری و محلی در جریان آخرین اطلاعات از وضعیت انتشار ویروس در منطقه زندگی شما قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه سالمندی در کشور ما از 20 سال آینده به اوج خواهد رسید گفت: ما در 20 سال آینده تقریباً به 16 درصد و در 30 سال آینده به 20 درصد جمعیت سالمندی می رسیم، کشورهایی که 20 درصد جمعیت سالمندی دارند نسبت پزشک آنها 25 تا 35 به 10 هزار نفر است. وی افزود: در تبصره دو نیز تأکید شود که پذیرش از رشتههای علوم پایه و رشتههای مرتبط با پزشکی مقدور است. نکته مهمی که وزارت بهداشت در این طرح تاکید کرده این است که مسیر اصلی پذیرش دانشجو کماکان از کنکور سراسری خواهد بود و این پذیرش یک راه فرعی برای افرادی محسوب میشود که مقطع کارشناسی خود را به اتمام رساندهاند اما علاقمند هستند در رشته پزشکی ادامه تحصیل دهند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا وسیما ، دکتر سعید نمکی در جلسه اضطراری ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا کلانشهر تهران، با قدردانی از حمایت ها و توجه ویژه رهبر معظم انقلاب در مقابله با کرونا و توجه به مدافعان سلامت، خاطرنشان کرد: در عمرم تملق نگفتم، اما حمایت و بصیرتی که از رهبر معظم انقلاب دیدم، وظیفه دارم که بگویم و از خدا خواستم تا روزی که زنده هستم، سایه ایشان را بر سر ما حفظ بفرماید.

وی افزود: در کشورهای انگلیس و ژاپن، چند دهه طول کشید تا این موضوع مدیریت شد و پذیرش لیسانس در رشتههای پزشکی اکنون وجود دارد. وی گفت: سرانه تخت ما 1.6 دهم تخت به ازای هر هزار نفر است اما کاستی های ما در اوج تحریم با تلاش مدافعان سلامت جبران شد که مشابه این رفتارها را در دفاع مقدس داشتیم و پزشکان و پرستاران ما با غیرت ملی در اوج آتش کرونا، مجاهدت کردند. ظرفیت پذیرش در گروه علوم تجربی کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ اعلام شده است و از جمع ظرفیت ۵۴ هزار نفری ظرفیت این گروه، سه رشته پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی ۸ هزار و ۴۱۹ نفر ظرفیت دارند.

رشته داروسازی نیز به عنوان دیگر رشته پرطرفدار دکتری عمومی دارای ۱ هزار و ۱۸۵ نفر ظرفیت مجموع روزانه و شهریه پرداز است. باید اقداماتی برای توسعه ظرفیت پذیرش پزشکی انجام پذیرد، زیرا که در این زمینه با چالش روبرو هستیم. اگر تب، سرفه و مشکل تنفسی دارید، سریعاً به دنبال دریافت توصیه های پزشکی باشید، زیرا ممکن است (علایم تان) به دلیل عفونت تنفسی یا بیماری جدی دیگری باشد.

  • شهرخبر – چین راهحل کنترل کرونا را اعلام کرد
  • شکر سهچهارم پیمانه
  • چهار لیوان عسل
  • دریافت کد سوابق تحصیلی

اگر فاصله شما با آن فرد خیلی نزدیک باشد، ممکن است شما این قطرک های حاوی ویروس کووید-۱۹ را استنشاق کنید. میزان زیادی از کیتهای موجود در کشور تنها قدرت تشخیص کرونا را دارند و ممکن است در تشخیص اومیکرون ضعیفتر عمل کنند، چرا که این سویه جهشهای زیادی داشته است. عوامل خطر خاصی با نوع تهاجمی تر این بیماری ارتباط دارند. معزی بیان کرد: دانشآموزان برای مدت کوتاهی که در مدرسه حضور دارند حتما لیوان شخصی، آب بستهبندی و خوراکی خشک و بستهبندی به همراه داشته باشند.