دادگاه فدرال: جلسه پارلمان غیرقانونی بود – مشرق نیوز

پس اینجا یک هوشمندی و ظرافت خاص دیپلماتیک از جانب ایران باید به کار گرفته شود که با استفاده هوشمندانه از برگ های برنده خود، هم پایان جنگ و بحران انسانی در یمن و هم به موازاتش احیای مناسبات با عربستان را محقق کند؛ نکاتی که در پاسخ به سوال قبلی شما به آن اشاره داشتم. به نظر من ابتدا به ساکن باید عربستان این تضمین را به جمهوری اسلامی بدهد که سیاستهای مخرب و کارشکنانه اش در مقابل ایران پایان پیدا کرده است، در این صورت تهران هم باید در صحنه عمل به پایان جنگ در یمن و کاهش برخی نگرانی های ریاض در لبنان، عراق، سوریه و دیگر کشورهای منطقه کمک کند.

در این بین وزن پارامتر مهمی چون جنگ یمن را چگونه ارزیابی میکنید. چون در تک تک این پروندهها، هم باید امتیاز لازم را بدهیم و هم امتیازات لازم را بگیریم. ۴ و آمریکا را برای احیای برجام در دستور کار قرار دهد بیشک عربستان با دور تندتری به سمت احیای مناسبات با ایران پیش خواهد رفت، چون هم باعث کاهش هزینه های اقتصادی و امنیتی برای ریاض در جنگ یمن خواهد شد و هم این تنش زدایی می تواند امتیازات دیگری برای سعودی ها در خصوص دیگر پرونده ها را به دنبال داشته باشد.

عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه رأی الیوم این مسئله را در قالب جنگ روانی و هدفمند مقاومت علیه رژیم صهیونیستی توصیف کرده بود. چون اگر تهران به عنوان پیش شرط بخواهد به جنگ یمن خاتمه دهد و متعاقبش خطری از سوی گروه های نیابتی ایران در یمن احساس نکند دیگر سعودی ها نیازی به برقراری روابط و احیای مناسبات با جمهوری اسلامی ندارند.

نمونه بارز آن ترکیه و شخص اردوغان است که شک نداشته باشید رقیب سرسخت و تهدیدی به مراتب جدیتری از امارات، بحرین و عربستان سعودی برای ایران است. کرده ایم و به موازات آن تنش را با عربستان سعودی، امارات و بحرین افزایش دادیم و به دنبالش توجه کمتری به نقشه های موذیانه و شیادانه اردوغان و ترکیه در منطقه قرهباغ و قفقاز علیه ایران داشتیم.

یعنی به واسطه تعمیق روابط با عربستان توازنی در مناسبات با ترکیه ایجاد کند و به عکس با تداوم مناسبات با ترکیه، عربستان را در مسیر خود قرار دهد. کافی است شما نگاهی به وضعیت امنیتی و میدانی دورتادور ایران داشته باشید آن زمان خواهید دید که کشور در وضعیت چندان مطلوبی قرار ندارد، به خصوص با روی کارآمدن حکومت طالبان در افغانستان اکنون محوریت تقابل میتواند وارد فاز تشدید تنش مذهبی بین شیعه و سنی شود، چون تمام جریان های رادیکال افراطی که به نام اسلام در منطقه ظهور پیدا کردند با نقش آفرینی مستقیم ایالات متحده ایجاد شدند و زیر نظر کاخ سفید هم عمل می کنند.

عکس زیر بخشی از فرم افشای اطلاعات توسط اوباما است. در دمای زیر صفر جنگلهای حومه شهر “کیف” مردان و زنان نیروهای غیرنظامی از بیم تهاجم احتمالی روسیه به اوکراین تمرین نظامی می کنند. یعنی تهران به گونه ای باید عمل کند که هم به پایان جنگ در این کشور (یمن) منجر شود و هم به موازات آن عربستان سعودی را نسبت به تهدید گروههای همسو با خود در یمن به یک آرامش خیال برساند.

در غیر این صورت اگر احیای روابط ایران و عربستان به حل و فصل این مسائل و اختلافات بین تهران و واشنگتن منجر نشود مطمئن باشید کاخ سفید تمام بازیگران منطقهای و فرامنطقهای را در یک اجماع دوباره علیه جمهوری اسلامی بسیج خواهد کرد. اتفاقاً نکته و اشتباه اینجاست که جمهوری اسلامی ایران بخواهد توازن بخشی یک سویه را در دستور کار قرار دهد.

سرنگونی نظام سیاسی سوریه و بشار اسد، در رأس اهداف تروریستها و جنگجویان داخلی و حامیان خارجی آنها قرار داشت. حال در این شرایط که ایالات متحده آمریکا چراغ سبز خود را به عربستان سعودی برای احیای روابط با ایران نشان داده است بهترین فرصت برای تهران هم به وجود آمده که اختلافات، تنش ها و بحران های فی مابین که هزینه های جدی برای ما به دنبال داشته است را یک بار برای همیشه حل و فصل کند.

نحوه پیروزی اصلاحطلبان در انتخابات شوراها نشان دهنده این ادعاست که آنها علیرغم اینکه بالای لیستشان عکس هاشمی، روحانی و خاتمی را داشتند اما تنها عده کمی از این افراد وارد شورای شهر شدند. نظر آهاری، دستیار وزیر و مدیرکل آمریکا وزارت امور خارجه هم در این جلسه با تاکید بر اینکه دیپلماسی اقتصادی بخش مهم و غیرقابل تفکیک سیاست خارجی است و وزارت خارجه موظف است زمینه تحقق آن را فراهم کند، در رابطه با روابط ایران و کانادا گفت: اگرچه دولت کانادا روابط تاریخی خوبی با ایران داشته اما حتی وقتی این روابط در اوج خود بوده هم به دلیل حجم بالای تجارت کانادا با آمریکا و همینطور مسافت زیاد میان دو کشور، کانادا هیچ وقت جز ۵ شریک نخست تجاری ایران نبوده است.

دو تلاش آمریکا در شورای امنیت، برای تمدید تحریمهای تسلیحاتی و اجرای آنچه که خود «مکانزیم ماشه» میخواند، نتیجهای جز ناکامی و انزوا برای دولت ترامپ به دنبال نداشت. وقتی ترامپ از پوتین میترسد! در خصوص تفاوت سیاست خارجی دولت دونالد ترامپ با دولت جو بایدن باید به سنت تداوم در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا توجه داشت. از این دیدارها چند نتیجه مهم میتوان دریافت؛ نخست آنکه رسما علیاکبر ناطقنوری از کنج عزلت بیرون آمده است و بنای حضور جدی در سیاست دارد؛ اویی که پیش از این و در جریان انتخابات مجلس یازدهم که اصلاحطلبان بهطور جدی از او درخواست حضور داشتند، ادامه کنارهگیری را بر فعالیت سیاسی ترجیح داد و حالا گویا قصد دارد در کنار دیگرانی مانند خاتمی و روحانی تأثیرگذار باشد.

در صورتی که بهترین راه حل آن است که جمهوری اسلامی ایران یک توازن بخشی دو سویه را پی بگیرد. دو سوم شهرهای بزرگ دنیا یک متر از سطح دریا فاصله دارند.

در این صورت حدود ۴۰ درصد اختلافات و هزینه ها برای هر دو طرف کاهش پیدا خواهد کرد و به تبع آن میتوان شاهد بود که در زمینه های دیگر پیشرفت هایی در روابط ایران و عربستان حاصل شود. اینها در حقیقت ظرایف مهندسی رقابت در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است که باید با هوشمندی و دقت عمل در دستور کار قرار گیرد.

مشاور ارشد باراک اوباما در پاسخ به این سوال که آیا در دولت بایدن شاهد بازگشت به سیاست های دولت اوباما و پایان «انزوای ایران در جهان» خواهیم بود، توضیح داد: اول از همه این که ایران منزوی نشده است. ذیل این شاخصه های رئیس جمهوری ترکیه هیچ بعید نیست که در آینده ای نزدیک همین اردوغان خنجری از پشت به ایران نزند.

متاسفانه جمهوری اسلامی ایران اکنون همزمان سه هندوانه بزرگ (توان موشکی و پهپادی، نفوذ منطقه ای و توان هسته ای) را برداشته است، اما در عین حال هیچ استفاده ای از آنها نمی کند، فقط خود را خسته کرده و از آن طرف هم هزینههای جدی را هم برای کشور به دنبال داشته است و مهمتر از اینها معلوم نیست که جمهوری اسلامی چه زمانی می خواهد از این امتیازات و برگهای برنده خود در جهت تحقق منافعش استفاده کند؟

بازمیگردد. این مفهوم در سال 1920، هنگامیکه جامعه ملل بهمنظور همکاری فکری، کنفرانسی را با موضوع امنیت دستهجمعی برگزار نمود مطرح گردید. افسر امنیتی روس درباره دیدار خود با این سردار گفت، چند بار در سال های ۲۰۱۵، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ برای انجام ماموریتهای ضدتروریستی به سوریه سفر کرده بود و در یکی از این سفرها در سال ۲۰۱۶ با سردار سلیمانی آشنا شد.

بالاخره یکی از سناریوهای ذهنی من هم این بود که رد خواهم شد ولی باز نامزد شدم، چون آینده از آن جوانان است. چون اردوغان یک دیکتاتور به معنای واقعی کلمه است که در پس ذهنش سیاستهایی به مراتب جاه طلبانه، بسیار توسعه طلبانه، مزورانه و موذیانه علیه ایران دارد. چون بسیاری معتقدند تا زمانی که جنگ یمن به نتیجه نرسد و خاتمه پیدا نکند کلان تنش ایران و عربستان کماکان به قوت خود باقی است؟