جدول محصولات فولادی در بورس کالا

احسان رضاپور کارشناس بازار سرمایه ، در پاسخ به علل ایجاد ریزشهای شدید سال گذشته، بیان کرد: دلایلی از جمله؛ تصمیماتی که در جهت تقویت عرضهها در بازار، دیر هنگام اخذ و به بازار ابلاغ شد. او در ادامه بیان کرد: همچنین تخصیص خطوط اعتباری کافی برای نهادهای مالی و سرمایه گذاران همراه با نظارت دقیق و کامل، کاهش نرخ بهره بانکی و کنترل منطقی در جهت مهار تورم نقدینگی، تشویق سرمایهگذاری غیر مستقیم در بورس، عدم اتخاذ تصمیم و قوانین جدید تاثیرگذار بر بورس بدون هماهنگی با شورای عالی بورس، ایجاد جریمه مالی و محدودیت برای افرادی که سعی در دستکاری قیمت و معاملات دارند، میتواند از بحران و نوساناتی مانند سال گذشته جلوگیری کند. این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به اینکه چه اقداماتی باید در دستور کار به ویژه دولت جدید قرار گیرد تا چنین وضعیتهای نوسانی و منفی تکرار نشود، بیان کرد: باید از چند وجه به آن توجه کرد. بورس در حال سقوط است و امروز ۳ آبان یک بار دیگر شاخص کل کانال ۱.۴ میلیون واحدی را از دست داد تا اندک امید سهامداران برای صعود و جبران ضرر ناامید شود. شاید باید هر روز مثل خیلی ها دنبال یه لقمه نان این ور و آن ور می رفت و آن وقت بود که دیگر عاشقی و شاعری یادش نمی ماند که بخواهد علی ای همای رحمتی از خود برای مان به یادگار باقی بگذارد!

که همگی تحت نظارت بانک مرکزی هستند. روابط عمومی بانک مرکزی شرایط دریافت وام۱۰۰ میلیون تومانی بازنشستگان را اعلام کرده و گفته طبق بخشنامه بانک مرکزی، بازنشستگان و کارمندان دستگاههای اجرایی میتوانند وام بدون ضامن بگیرند. این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: با توجه به تقویت جایگاه چک در نظام اعتبارسنجی کشور که موجب بهره برداری از این ظرفیت توسط بعضی بانکها به عنوان ضامن پرداخت وام های خُرد شده، پیشنهاد شده بانک مرکزی بانک ها را ملزم کند تا به جای درخواست ضامن دولتی دارای کسر از حقوق که برای عده زیادی از جوانان امکانپذیر نیست، برای هر وام یک یا دو ضامن با چک معتبر خواسته شود همچنین یک سامانه شفاف که در آن آخرین وضعیت پرداخت وام ازدواج و صف آن به تفکیک بانک ها مشخص شده باشد، راه اندازی شود و عموم قابلیت دسترسی به آن را داشته باشند. در ادامه هم باید مدارک لازم را به بانک مربوطه ارائه دهند تا امکان دریافت وام برای شان فراهم باشد. البته لازم به ذکر است که خرید و فروش انواع وام های مختلف توسط قوه ی قضایه کنترل شده و از این طریق امکان پیگیری و مجازات افراد سودجو و فریبکار، به راحتی فراهم خواهد شد.

در سالیان اخیر به دلیل افزایش حساسیتها و توجهات به برخی مقولات از جمله پولشویی و تأمین مالی تروریسم، تحریمهای بینالمللی و جرایم مالی بهویژه رشوه و اختلاس و همچنین اینکه امکان سوءاستفاده از بانکها برای ارتکاب چنین اقدامات مجرمانهای فراهمتر است، موضوع رعایت قوانین و مقررات در بانکها از اهمیت فزایندهای برخوردار شده و بانکهای معتبر و شناخته شده بینالمللی، سرمایهگذاریهای زیادی از ابعاد مختلف برای مدیریت ریسک عدم رعایت قوانین و مقررات انجام دادهاند. شایان درباره استفاده از این تسهیلات در طرحهای قبلی مسکن افزود: طرحهای در حال اجرا مانند طرح مسکن ملی نیز بر اساس تشخیص کارشناس اگر نیاز به افزایش سهمالشراکه باشد، شامل پرداخت این وام میشوند. ازوجی افزود: ستاد مقابله با کرونا پرداخت تسهیلات حمایتی به شاغلین و کسب و کارهای حوزه ورزشی، گردشگری و فرهنگ و هنر را در ادامه حمایت دولت از صاحبان مشاغل و کسب وکارهای شدیدا آسیب دیده از کرونا به تصویب رسانده است.

افزود: اینکه اشتباهات چه بود را نباید در ریزشها بررسی کنیم. او در ادامه اظهار کرد: مهمتر از همه اینکه بازار بدون عرضه کافی صرفا به دلیل تقویت تقاضا، روزانه رشدهای خارج از منطق را تجربه کرد و خروج سهام شرکتها از محدودههای ارزنده را در پی داشت. اکبر ادهم کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به راهکارهای پیش روی دولت جدید برای جلوگیری از وضعیتهایی مشابه با سال گذشته در بازار سرمایه اظهار کرد: اقداماتی از جمله؛ اصلاح زیرساختارهای بازار، عدم قیمت گذاری دستوری، اجرای کامل مصوبات جلسه سران قوا برای حمایت بازار، تقویت نقش بازار سرمایه در تامین مالی، حضور رئیس سازمان بورس اوراق بهادار در جلسات هیات دولت و عضویت در شورای پول و اعتبار با حق رای جهت دفاع از منافع سهامداران. سعید اسلامی بیدگلی عضو سابق شورای عالی بورس، در پاسخ به اینکه مهمترین علت آغاز ریزشها در سال گذشته چه بود؟ در گفتگو با ۱۵ کارشناس بازار سرمایه این دو پرسش پاسخ داده شد. این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به ارائه راهکارهایی که میتواند از نوساناتی این چنینی جلوگیری کند، بیان کرد: تقویت و اصلاح سازوکارها و قوانین در قیمت گذاری، فروش محصولات شرکتهایی که سهام آنها در بورس تحت تملک گروه زیادی از سهامداران خرد است و هر گونه تصمیمی در جهت تقلیل منافع قانونی آنها به شکل غیر منطقی و غیر منصفانه میتواند کاهش جاذبههای بازار سرمایه را در مقایسه با سایر فرصتهای سرمایه پذیر به ویژه فعالیتهای سوداگرانه در بازارهای کالایی در پی داشته باشد.