تصمیم بزرگ «جو بایدن» درباره برجام

برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پس از ۱۳ سال مذاکرات بینالمللی فشرده، در تاریخ ۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ (۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵) منعقد شد. فرارو- پایگاه خبری “بیزینس اینسایدر” در گزارشی، به بررسی آخرین تحولات مرتبط با معادله هستهای ایران پرداخته و به طور خاص تاکید کرده که بر خلاف موضع گیریهای چند وقت اخیر مقامهای آمریکایی و اسرائیلی مبنی بر تهیه یک طرح جایگزین علیه ایران (در صورت شکست مذاکرات دیپلماتیک هسته ای)، یکچنین طرحی اساسا وجود ندارد و بهترین راه حل برای مواجهه با مساله هستهای ایران، همان دیپلماسی و احیای برجام است. وی با اشاره به خبرهای خوبی که بعد از جلسه ۲ رئیسجمهور شنیده شد، افزود: بخش اعظم و قریب به اتفاق موضوعاتی که توافق شده بود هم درباره همکاریهای حوزه بالادستی نفت و گاز و هم در حوزه ترانزیت ۲ کشور و هم در حوزه نیروگاهی و استفاده از خط اعتباری ۵ میلیارد دلاری بود که بالاخره بعد از گذشت چند سال از تصویب آنها و سرعت بسیار کندی که داشت، درباره تسریع و تکمیل آنها توافقاتی شد. او به تاریخ تلخ روابط ایران و آمریکا اشاره کرد و ضمن تشبیه آن به دیوار بی اعتمادی تاکید کرد که هر دو کشور باید برای ایجاد شکاف در آن بکوشند.

هر چند الیزابت فرزند نداشت، به دلیل طولانی بودن دوران زمامداری اش، توانست ثبات و آرامش را در قلمرو خویش ایجاد کند. در خصوص دین در آمریکا نیز باید گفت که تقریباً هر دین شناخته شدهای در ایالات متحده وجود دارد که براساس آزادی مذهبی تأسیس شده است. سنتهای الهی در جهت تقویت حق است و انتظار طبیعی از جریان سنن الهی در تاریخ، اقتضاء این را دارد. غذاهای آمریکایی در طول تاریخ، تحت تأثیر اروپاییها و بومیان آمریکا بودهاند. در گذر تاریخ، گروهها و فرهنگهای متعددی در این سرزمین زندگی کردهاند که بسیاری از آنها در سده شانزدهم میلادی رو به افول رفته و ناپدید گشتند. ایالات متحده گاهی اوقات بهعنوان “دیگ ذوب” توصیف میشود که در آن فرهنگهای مختلف “طعم” متمایز خود را به فرهنگ آمریکایی اضافه کردهاند. آن گروهی که طرفدار حقند اگر بایستند و اقدام بکنند، شکی نیست که بر باطل پیروز خواهند شد. این در صورتی است که اساسا ادعایی مبنی بر انحصار دیدارهای پوتین با افراد واکسینه شده با واکسنهای روسی مطرح نشده و تنها از امتیازات ویژه مقامات واکسینه شده با واکسن روسی خبر داده شده است. کشور آمریکا دارای مساحتی به میزان ۹۱۴۷۴۲۰ کیلومتر مربع است و جمعیتی بالغ بر ۳۳۳,۹۰۷,۷۸۳ نفر دارد.

این کشور از نظر مساحت، سومین کشور بزرگ جهان است و توپوگرافی متنوعی دارد. امروزه، تعدادی غذاهای محبوب وجود دارد که بین آمریکاییها شناخته میشوند، مانند همبرگر، هات داگ، چیپس سیب زمینی، ماکارونی و پنیر و میت لوف. این اولین نقشه شناخته شده در جهان است که برای اولین بار تصویر نسبتاً کاملی از نیمکره غربی ارائه میکند. نخستوزیر رژیم صهیونیستی که به آمریکا سفر کرده است، امروز -پنجشنبه- با رئیسجمهوری این کشور درباره ایران رایزنی میکند. چه کسی ضرر میکند؟ نماینده مجلس دهم اظهار کرد: باید توجه داشته باشیم خزانه همیشه خالی است؛ در ده بیست سال گذشته همیشه به همین صورت بوده این خزانه یک صندوق است که ماهیانه واریز و منابع درآمدی دولت و برداشت ها در این بستر انجام می شود و ما هیچوقت انباشت و رسوبی در خزانه دولت نداریم. نوشت: در شرایطی که این روزها کشور با کمبود شدید منابع ارزی مواجه است دو بانک کرهای در یک دزدی آشکار حداقل ۷ میلیارد دلار از پولهای ملت ایران را به بهانه تحریم بلوکه کرده و سودش را هم میخورند.

میزان تولید ناخالص داخلی دلاری فعلی این کشور ۲.۳ درصد، نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی نیز ۴.۹ درصد و تولید ناخالص ملی نیز ۲۰۹۳۷ میلیارد دلار است. ایالات متحده یک جمهوری مشروطه فدرال است که در آن رییس جمهور ایالات متحده (رییس دولت و رئیس کشور)، کنگره و نظام قضایی در قوای تضمین شده برای دولت ملی شریک اند و دولت فدرال حاکمیت را با دولتهای ایالات شریک است. این کشور از نظر وضعیت سلامت، درآمد و ثروت، امنیت، کیفیت آموزشی، تحصیلات و مهارتها، مسکن و همچنین آب و هوا از موقعیت مناسب و فرصتهای زیادی برخوردار است. از سال ۱۶۰۰ به بعد، گروههای مختلف و جدیدی در این سرزمین، از ملیتها و نژادهای مختلف تشکیل شدند. خرابیهای بهداشتی و اقتصادی ناشی از شیوع کرونا، نگرش بایدن درباره ریاستجمهوری و آمادگی لازم برای تشکیل یک کابینه را تغییر داده است. نواحی شرقی از تپهها و کوههای کم ارتفاع تشکیل شده است، در حالی که قسمت داخلی مرکزی دشت وسیعی است به نام منطقه دشتهای بزرگ.