این مسئله درباره احزاب هم صادق است

در نهایت هم دولت بعدی آمریکا بدون انجام کوچکترین تعهدی از آن خارج شد. در نتیجه عقل سلیم حکم می کند که در امضای هر توافق بین المللی تعهدات به صورت گام به گام صورت گرفته و در صورتی که طرف مقابل بدعهدی کرد بتوان از انجام گام های بعدی اجتناب کرده و حتی گام هایی را به عقب برداشت.

دبیرکل حزب پیشرو اصلاحات درباره پیشنهاد برخی از اصلاحطلبان به حسن روحانی (رئیس جمهوری ایران) مبنی بر استعفا و در پاسخ به این پرسش که آیا هنوز این پیشنهاد از سوی اصلاحطلبان به رئیس جمهور به قوت خود باقی است و نقل محافل اصلاحطلبی است یا خیر، گفت: این بحث استعفا مقدمهای دارد و آن مقدمه این است که روند فعلی و عملکرد موجود برای مردم رضایتبخش نیست.

اینکه کدام یک از طرفین برای تماس تلفنی رئیسجمهور ایران و آمریکا پیشگام شده، هنوز دقیقاً مشخص نیست اما دولت یازدهم در تمام این سالها تاکید داشت که آمریکاییها با ما تماس گرفتند.

این فعال اصلاحطلب تصریح کرد: مشکل اصلی در وحدت یا عدم وحدت سران اصلاحات و اعتدال نیست بلکه مشکل اصلی این است که مردم دیگر این جریانها را قبول ندارند و بنابراین، مثل این است که در خانه داماد، عروسی باشد و عروس خبر نداشته باشد. این مساله برای کشورهایی که روابط حساسی یا آمریکا دارند نیز صدق می کند.

این رزمایش در منطقه «پریپیات» در ۱۶ کیلومتری مرز بلاروس برگزار شده است جایی که بر اساس گزارشها قرار است تا چند روز دیگر رزمایش مشترک روسیه و بلاروس با حضور ۳۰ هزار نظامی روسیه برگزار شود.

سانتریفیوژ های پیشرفته، سطح بالای غنی سازی و میزان اورانیوم ذخیره شده، کارت های برتر ایران در مذاکرات هستند که طرف غربی می کوشد طی توافق آن ها را از بین ببرد. حال در صورتی که آمریکا بخواهد دوباره و به صورت یکجانبه از برجام خارج شود ایران به جای شروع از نقطه صفر در غنی سازی، می تواند در کوتاه ترین زمان این سطح از اورانیوم های غنی شده را در اختیار داشته باشد و فرآیند غنی سازی با غنای بالا را از سر بگیرد.

بلافاصله کاخ سفید وعده داد از کسانی که در این روند علیه رئیس جمهور اقدام کرده اند، انتقام خواهد گرفت. رئیس جمهور آمریکا با یادآوری اینکه ترکیه عضو ناتو است، گفت: “ترکیه دوست آمریکا است و با هم کارهای بسیار عالی انجام دادیم. همچنین شریک بزرگ تجاری ماست. این روابط را گسترش خواهیم داد. حجم تجاری مشترک را باید به بیش از 100 میلیارد دلار برسانیم”.

سفر شولتس به واشنگتن در زمانی انجام می شود که اولین واحد از نیروهای کمکی آمریکا با هدف تقویت نظامی اعضای ناتو در اروپای شرقی برای مقابله با تهدیدهای روسیه وارد آلمان شده است. به گفته فرماندهی نیروهای مسلح آمریکا در اروپا، واحد 18 هوابرد وارد پایگاه نظامی ویسبادن در نزدیکی شهر فرانکفورت شده و در این پایگاه یک مقر فرماندهی برای حمایت از هزارو 700 نیروی هوابرد که قرار است به لهستان اعزام شوند، ایجاد خواهد کرد.

سیاست دستور کار آزادی، معتقد به برانگیختن یک دومینو برای دموکراسی سازی در سراسر منطقه بود. در شرایط فعلی آمریکا از سرعت گرفتن برنامه هسته ایران و افزایش سطح و درصد غنی سازی به شدت نگران بوده و به همین دلیل هم تن به مذاکرات برای احیای برجام داده است.

از اقدامات دیگر ایران برای تضمین می توان به تصویب طرحی در مجلس برای خروج از ان پی تی (NPT) یا گسترش بیشتر برنامه هسته ای در صورت نقض توافق از سوی طرف مقابل اشاره کرد، اما هیچ کدام به اندازه موضوع اولی که مطرح شد نمی تواند تضمین کننده عدم تخلف طرف مقابل باشد.

در این میان، مقامات تهران باید تعهدات خود را به تعهدات طرف مقابل پیوند بزنند؛ بدان معنا که نقض بخشی از تحریم ها از سوی آمریکا همراه با نقض بخشی از تعهدات هسته ای ایران صورت گیرد. حتی هم اکنون که آمریکا از توافق هسته ای خارج شده و کشور های اروپایی حاضر به اجرای تعهدات خود نیستند نیز آژانس به طور مرتب اقدام به ارائه گزارش میزان پایبندی ایران به برجام به طرف های غربی می کند.

در سرمقاله این روزنامه آمده است: «ما نمی دانیم انگیزه ژنرال اسرائیلی تامیر هیمن از اینکه برای نخستینبار به طور رسمی اعتراف کرد که “موساد اسرائیل در کنار همتای آمریکایی خود در سوم مارس ۲۰۲۰ در ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران -زمانی که او از دمشق به فرودگاه بغداد رسید- نقش برجسته ای ایفا کرد” چه بود.

البته تا معرفی کابینه زمان زیادی مانده است، اما نکتهای که ممکن است در روزهای آینده، اصولگرایان را دچار چالش کند، وجه اشتراک این چهرههاست. روحیه من به این صورت است که قبل از این که جایی بروم، اطلاع میدهم.

ژوئن گذشته و زمانی که آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده در کنار آنگلا مرکل، صدراعظم وقت آلمان ایستاده بود، رابطه واشنگتن و برلین را این گونه توصیف کرد: «به نظر من منصفانه است که بگوییم ایالات متحده هیچ شریک و دوستی بهتر از آلمان در جهان ندارد». به گونه ای که در آینده نزدیک می توانیم شاهد باشیم چین سایه سنگینی بر تحولات جهانی خواهد داشت.

تنها تضمین معتبر و قابل استناد برای تهران به منظور جلوگیری از هر گونه خروج دوباره واشنگتن از برجام بازی با همین کارت هاست. دولت ایران اصلاحات عمدهای را در سیستم یارانه غیرمستقیم خود آغاز کرده است که در صورت موفقیت، به طور قابل توجهی بهرهوری هزینهها و فعالیتهای اقتصادی را بهبود میدهد. در لایحه بودجه سال 2012 آمریکا در 24 فوریه از سوی باراک اوباما به کنگره این کشور ارائه شد، در بخش کمک­های مالی ایالات متحده در حوزه سیاست خارجی، تغییرات قابل ملاحظه­ای مشاهده می­شود.

صدراعظم آلمان همچنین قرار است چند روز پس از دیدار با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، در 14 فوریه به اوکراین و در 15 فوریه به مسکو سفر کند. مخالفت با برهم زدن پروژه نورد استریم2 که گاز روسیه را به آلمان می رساند، از جمله مهم ترین اختلاف های میان شولتس و بایدن عنوان می شود.