امنیت ملی دولت اوباما

وزیر اقتصاد سوریه در این دیدار به تشریح قانون سرمایه گذاری در سوریه که محیط مناسب و جالب توجه ای را در مرحله بهبود و بازسازی ایجاد می کند و سرمایه گذاران را به ایجاد پروژه در همه زمینه ها تشویق خواهد کرد، پرداخت. بحث سرمایه گذاری خارجی روی زمین بود یا بحث فضایی بود؟

پیش از این نیز «سهیل المزروعی»، وزیر انرژی و زیرساخت های امارات با «تمام رعد»، وزیر منابع آبی سوریه در تاریخ 22 سپتامبر 2021 در دبی دیدار کرده بود و دو طرف درباره تقویت همکاری مشترک در زمینه های مختلف به خصوص پرونده آب و انرژی گفت وگو کرده بودند.

آن نامهای که بهانه این تلقی شد هم مربوط به دوران دولت روحانی بوده و حجم آن نیز آنقدرها که گفتند، نبوده است». از همین رو با توجه به مخالفت جدی دولت آمریکا در دوران ترامپ با این قطعنامه که حاصل اجماع اعضای بالاترین نهاد تصمیمگیرنده در حوزه امنیت بینالمللی است ضمانت اجرایی خود را از دست میدهد و بهنوعی آمریکا با یکجانبه گرایی به شکل مستقیم روند اجرایی شدن آن را نقض مینماید.

در کل اطلاعات ده نفر از آن جمله اعضای آن کمیته و دیگران در اختیار دولت ترامپ قرار داده میشده است، از جمله اعضای خانواده و حداقل یک کودک. گزارش ها حاکی از آن است که ارزش کل سرمایه گذاری های امارات در سوریه در ابتدای 2011، بیش از 20 میلیارد دلار بوده است.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز در این خصوص گفت که دو طرف در این مذاکرات درباره مسائل اقتصادی دارای اهمیت مشترک از جمله توافق بر سر تشکیل مجدد و احیای شورای مشترک تجار سوری و اماراتی با هدف تشویق مبادله تجاری، سرمایه گذاری و همکاری اقتصادی بین دو کشور رایزنی کردند. المزروعی اشاره کرده بود که امارات به اقدام عربی مشترک به خصوص در بخش آب اعتقاد دارد و از هرگونه اقدامی که برای انتقال تجربه امارات در زمینه خصوصی سازی بخش های حیاتی و تبادل تجربه و حمایت از پروژه های سرمایه گذاری در دمشق لازم باشد، استقبال می کند.

در دکترین ترومن افغانستان یک کشور بی طرف بود. به عبارتی، مقام رسمی امارات پس از یک دهه به دست برتر و نقش مهم بشار اسد در تحولات سوریه اذعان میکند و این به نوعی پذیرش شکستهای ضد سوری محور عربی/غربی/عبری/ترکی است.

مهم تر از این دیدارها، گفت وگوی تلفنی بین «محمد بن زاید»، ولیعهد امارات و «بشار اسد»، رئیس جمهور سوریه در 27 مارس 2020 است که دو طرف درباره آخرین تحولات و پیامدهای ویروس کرونا در منطقه و جهان و اقدامات و تدابیر اتخاذ شده از سوی دو کشور برای مقابله با این بیماری گفت وگو کردند. تاثیرگذاری تحولات سوریه بر کشورهای عربی در قالب تاثیر بر اقتصاد این کشورها، بروز واگرایی و شکاف در میان جهان عرب و همچنین تضعیف موقعیت کشورهای عربی در نظم غرب آسیا رخ داد.

این موضوع دقیقی است، زیرا کشورهای عربی نتوانسته اند از تحولات سوریه به دور باشند. امارات پیش از سال 2011، دومین سرمایه گذار بزرگ در میان کشورهای عربی در سوریه به ویژه در بخش املاک و مستغلات و گردشگری بود.

در صورتی که امارات بدون هماهنگی با عربستان سعودی احیای روابط با سوریه را پیش برده باشد، شکست سعودی در بحران سوریه عمیقتر نیز خواهد بود. کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی در یک دهه گذشته از حضور سوریه در اتحادیه عرب جلوگیری کردند، اما سفر عبدالله بن زاید و احیای روابط برخی دیگر از کشورهای عربی با سوریه، میتواند زمینه بازگشت دمشق به اتحادیه عرب را حتی در نشست مارس 2022 فراهم کند.

موضوع دیگر این است که سفر عبدالله بن زاید به دمشق و دیدار وی با بشار اسد میتواند زمینه احیای نقش سوریه در جهان عرب را فراهم کند. موضعگیری آشکار علیه ترکیه در سوریه، تلاش برای آشتی دادن مجدد بشار اسد با جهان عرب، و آشتی دادن رژیم صهیونیستی با جهان عرب پس از انزوای چند ده ساله تلآویو، از جمله موضوعاتی هستند که دو کشور را در مقابل هم قرار داد.

این کارشناس مسائل سیاسی و منطقه عربی، توضیح می دهد که تلاش های امارات با هدف حضور نظام سوریه در بخشی از این معادله و تلاش برای بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب بوده است. «هانی الجمل»، کارشناس مسائل سیاسی و منطقه ای عربی معتقد است که از دلایل بازگشت روابط امارات وسوریه در حال حاضر، تمایل امارات برای از بین بردن قانون قیصر (سزار) است که سوریه را محاصره کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه، وزیر انرژی امارات تاکید کرده بود که کشور آماده کمک به بازسازی سوریه با هدف تقویت توسعه آن و بازگشت اوضاع به پیش از جنگ داخلی در سوریه است. وزیر خارجه آمریکا در ماه مه میلادی از تصمیم کشورش برای بازگشایی سر کنسولگری ایالات متحده در شهر قدس خبر داد که این گامی برای بازگرداندن روابط با فلسطینیان قلمداد میشود؛ روابطی که در دوران دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا کمرنگ شده بود.

ایران پرس: «عبدالله بن زاید آل نهیان» وزیر امور خارجه امارات روز گذشته (سه شنبه) در سفری کوتاه به دمشق با «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه دیدار و گفت وگو کرد. موضوع مهم دیگر این است که سفر بن زاید به دمشق و دیدار وی با بشار اسد به نوعی شکست سیاستهای عربستان سعودی نیز محسوب میشود.

عربستان در یک دهه گذشت با هدف ممانعت از بر هم خوردن توازن قدرت به نفع محور مقاومت، پیشگام براندازی نظام سوریه بود، اما اکنون شاهد احیای روابط متحدان عرب خود با دمشق است. این در حالی است که کشورهایی نظیر عربستان سعودی و مصر از جمله کشورهای بزرگ عربی هستند.

آنتونی بلینکن در توئیت دیگری تاکید کرد، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به مبارزه با یهودستیزی در بحبوحه افزایش نگرانیها در رخدادهای مربوط به این موضوع پایبند است. به گزارش سلام نو، ایسنا به نقل از سایت شبکه خبری روسیا الیوم نوشت: آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در صفحه کاربری خود در توییتر ضمن تاکید بر تعهد ایالات متحده به احیای روابط با ملت فلسطین، نوشت: اسرائیلیها و فلسطینیان مستحق برخورداری از امنیت، آزادی، فرصت و کرامت مساوی هستند.

3هر یک از این واحدها تنظیم روابط سیاسی خود را در مقوله ای به نام «سیاست خارجی» سازماندهی کرده و این امر را به تشکیلاتی به نام وزارت امور خارجه سپرده اند.

وی اشاره دارد که امارات از تلاش ها برای صلح بین نیروهای حاضر در خاک سوریه و همچنین برخی گروه های معتدل برای گفت وگوی سیاسی مجدد در داخل کشور حمایت کرده است. روابط بین امارات و سوریه از فوریه 2012 قطع شد اما مقامات امارات در 20 ژوئن 2021 اعلام کردند که آماده از سرگیری پروازها بین امارات و سوریه از طریق دو فرودگاه دبی و شارقه هستند.

میدل ایست نیوز: همزمان با تشدید روند احیای روابط دیپلماتیک و اقتصادی بین امارات متحده عربی و سوریه، «عبدالله بن طوق»، وزیر اقتصاد امارات، در دیدار با «محمد سامر الخلیل»، همتای سوری خود، تشکیل مجدد و احیای شورای مشترک تجار را مورد بررسی قرار داد. پس از آنکه بیش از 10 سال روابط دیپلماتیک و اقتصادی بین سوریه و برخی از کشورهای عربی متوقف شده بود، اخیرا برخی کشورهای عربی روابط دیپلماتیک و اقتصادی خود با سوریه را به تدریج از سرگرفتند.

طرحهائی که از چند سال پیش به این طرف برای اشتغال پیشبینی شده، آنچنان که انسان انتظار داشت، نشد. سفر بن زاید به دمشق عجیب و ناگهانی نبود، زیرا امارات دو سال پیش سفارت خود را در دمشق بازگشایی کرده بود و دیدارهای دیپلماتیک نیز میان مقامات دو کشور وجود داشت که مهمترین آنها دیدار «سهیل المزروعی» وزیر انرژی امارات با «بسام طعمه» وزیر نفت سوریه بود.