اداره کشور با برجام یا بیبرجام؟

رییس جمهوری با اشاره به نقش صهیونیستها در دیر به ثمر رسیدن برجام تصریح کرد: در سال ۹۳ مسئله برجام ما تمام بود و توافق نهایی شده بود که صهیونیستها و ارتجاع منطقه سر آمریکا را کلاه گذاشتند و گفتند چند ماه صبر کنید قیمت نفت را به قدری پایین میآوریم که هرچه شما بگویید ایران قبول میکند البته قیمت نفت را از ۱۰۴ دلار تا ۲۵ دلار هم پایین آوردند و همه فشارها را بر ما وارد کردند و نهایی شدن برجام که قراربود ۹۳ نهایی شود به تاخیر افتاد و ۹۴ انجام شد. با توجه به اینکه طی سالهای اخیر بازار خودرو به صورت هیجانی هم مسیر با نرخ ارز حرکت کرده و رفتارهای همسو با نرخ ارز از خود نشان داده است، به نظر میرسد با احیای برجام میتوان به آرام شدن این بازار و ایجاد تعادل در آن امیدوار بود. اتفاقا یکی از ایرادهایی که به دولت میگیرند این است که چرا در سطوح میانه، پایین و حتی در ارگانهایی مدیران سطوح بالای دولت را حفظ کرده است.

حتی یکبار از یکی از معاونان آقای روحانی هم شکایت هم کرد که منع بازرسی صادر شد. خوشبختانه دولت سیدابراهیم رئیسی برخلاف مجلس نشان داده است که میداند با شعار دادن نمیشود کشور را اداره کرد. وقتی قیمت نفت تقریباً به یک چهارم تقلیل داده شد گفتند که دیگر نمیتوانند کشور را اداره کنند و مجبور میشوند هر چه گفتید امضا کنند. رئیس جمهوری با بیان اینکه از شرکت بیمهای که در کشور فعال هستند، ۳۱ شرکت غیردولتی است، گفت: وقتی شرکتی توسط بخش خصوصی اداره شود، برای بهبود فعالیت خود تلاش خواهد کرد و هر چه فرهنگ بیمه در کشور افزایش پیدا کند و صنعت بیمه رونق پیدا کند به همان اندازه تولید رونق یافته و بازار سرمایه حرکت خواهد کرد چرا که بخش خصوصی همواره در سرمایهگذاریهایی که در آن اطمینان به سود دارند، وارد میشود. وی در پاسخ به این گفته مجری که به هر حال وقتی رانتی است، در آن رانت خواری هم وجود دارد، گفت: بله، وقتی رانت است و شرایط، شرایطی است که مردم برای آینده احساس نگرانی دارند؛ اینها کنار هم قرار میگیرد و مشکل ایجاد میکند.

شما این را قبول دارید که جریانهای سیاسی هر وقت پیروز شدند به حذف رقیب پرداختند؟ من در اینجا از شما اساتید محترم دانشگاه و پژوهشگران عزیز، برای سفر به کشور ایران دعوت میکنم. اجازه دهید درباره بعضی چیزها سکوت کنیم؛ چون هم شما در دردسر قرار میگیرید و هم ما. چون مراکز قدرت فقط دولت نبوده و بحث من سر این فرد و تفکر این فرد بود. سیداحسان خاندوزی با بیان اینکه جلسات حاشیهای دیگری نیز قبل از ملاقات آیتالله رئیسی و پوتین برگزار شده بود، افزود: علاوه بر جلسات وزرای ۲ طرف، من با تجار ایرانی فعال در بازار روسیه و وزیر نفت با شرکتهایی که در حوزه نفت و گاز کار میکنند، جلسه داشتیم که نتیجه آنها قبل از شروع مذاکرات رئیسجمهور، خدمت آقای رئیسی ارائه شد. باید منصف بود؛ اینها را باید از هم تفکیک کرد. خواب سفید فیلمی به کارگردانی حمید جبلی است که سال ۸۰ در سینماهای کشور اکران شد و الیزابت امینی در این فیلم در کنار بازیگرانی، چون حمید جبلی، صغری کریمی و یوسف پشندی ایفای نقش کرد. کاری که دولت احمدینژاد هم انجام داد و چون الان از بیرون به موضوع نگاه میکنید چنین حرفی میزنید.

من که خودم عرض کردم که همه جریانها بهرهای از حقیقت دارند اما چرا باید با فکر مقابله کرد؟ او در ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ حضور خود را در رقابتهای انتخابات ۲۰۲۰ را اعلام کرد. و بنابراین احساسات عقیمماندهی مادرانه خود را با دست و دلبازی نثار او میکرد. سرنوشت مردم به دست خودشان تلاش میکند. رئیس جمهور منتخب افزود: از همه بزرگان، مراجع تقلید و نخبگان که در سخنان و اطلاعیههای خود تلاش کردند تا مردم حضوری گسترده در انتخابات داشته باشند، سپاسگزاری میکنم. اگر اصلاحطلبان در دفاع از آزادی اندیشه با بسته بودن و نبود آزادی مقابله کردند ایرادی ندارد. اگر کسی مانع از آزادی اندیشه شد این ستم است. خود ایشان هست و از خودش سوال کنید که آیا دربرابر صحبتهای احمدینژاد گرایش به فلان گروه و جریان پیدا کردید یا نه؟ بعد او بر اساس تشخیص و معیارهای خود عدهای را حذف میکند؟ چون ما را بعد از یک بحرانی کلا جوری کنار گذاشتند که ما نیاز مادی داخل خانه را نمیتوانستیم برآورده کنیم اما این تیم به ما رسیدگی کردند. حامیان ترامپ اما در جمعیت بسیار گسترده به کنگره حمله کرده و بعد از درگیر شدن با نیروهای امنیتی، راه خود را به درون ساختمان و اتاقهای مختلف آن باز کردند.