آیا دولت بایدن، دولت سوم باراک اوباما می شود؟

همچنین مقالات دیگر به دیپلماسی عمومی آمریکا تخصیص زده اند و این نوع از دیپلماسی رایج را در قبال جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی و مطالعه قرار داده اند که شامل تحلیل اهداف، ابزارها، روش شناسی و ارزیابی میزان موفقیت و تاثیرگذاری این سیاست می باشد..این پژوهش سعی نموده است تا بخش مغفول مانده ای از دیپلماسی عمومی ایالات متحده در قبال ایران را که بر محور فضای سایبری در جریان بوده است مورد بررسی و مطالعه قرار داده و با تحلیل محتوا ، روش شناسی، تبیین اهداف سایت ها و شبکه های اجتماعی معتبر و تاثیرگذار ایالات متحده با مخاطب فارسی زبان ایرانی، به روند فعالیت های هدفمند و کنش ساز دیپلماسی عمومی آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران بپردازد.

این سخنان احمدینژاد موجب شد دشمنان حزبالله برای او کف زدند و در فضای مجازی با گستردگی از این سخنان استقبال کردند. یادمان نرود در دوره رییس جمهور محبوب اصولگرا، به رییس پلیس کشور برای پرداخت حقوق، مجوز فروش نفت داده شد! این مسئله منجر به فاصله گیری معنا دار واشنگتن از خاورمیانه به ویژه واگرایی با محافل عربی و تل آویو شد.

اما جمهوری خواهان بر این باورند که این 400 میلیون دلار باید بابت غرامت فعالیت های به گفته آنها تروریستی ایران به خانواده قربانیان این فعالیت ها تعلق بگیرد؛ مصوبه ای که روز گذشته این جمهوری خواهان در کنگره معرفی کرده اند، پرداخت هر گونه وجه دیگر به ایران را تا زمانی که تهران اقدام به بازگرداندن این 1.7 میلیارد دلار به خانواده قربانیان تروریسم نکند، ممنوع خواهد کرد.

به گفته رئیس پنتاگون، روسیه بخش زیادی از نظامیان خود را در مرز اوکراین مستقر کرده و واشنگتن در این زمینه نگران است. این سخنان در کنگره آمریکا و روز سه شنبه بیان شده و یکی از مقامات شرکت کننده در این جلسه محتوای آن را در اختیار وال استریت ژورنال قرار داده است؛ جلسه ای که در آن نمایندگانی از کمیته سیاست خارجی، کمیته خدمات مالی، خدمات نظامی و برخی از مقامات ارشد دیگر در ایالات متحده نیز حضور داشته اند.

پس نتیجه دیدار وی با بایدن می تواند در پیامی که از سوی اتحاد فراآتلانتیکی به مسکو ابلاغ می شود، تاثیرگذار باشد. درحالی که در زمان الحاق کریمه به روسیه، در راستای کاهش تنش ها، دولت باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا، روی رابطه منحصر به فرد مرکل با روسیه حساب باز کرد، شولتز از سوی متحدانش در دو سوی اقیانوس اطلس، به اتخاذ موضعی مبهم در قبال تحولات اوکراین متهم شده است.

تئوری کنش ارتباطی پیش زمینه اخلاقی برای ارزیابی تلاشهای دیپلماسی عمومی جاری ایالات متحده که به سوی جمهوری اسلامی ایران نشانه رفته است، ارائه میکند. یک نمونه، اصرار آمریکاییها بر تعویض هلیکوپترهای روسی میل-۱۷ با هلیکوپترهای بسیار پیچیده بلکهاوک بود که برای نظامیان افغان، استفاده و ترمیم آن پیچیده و دشوار بود. ایالات متحده آمریکا در سیاست خارجی خود در رابطه با جمهوری اسلامی ایران از ابزار دیپلماسی عمومی به صورت “راهبردی” استفاده مینماید، چرا که عواملی نظیر عدم وجود رابطه دیپلماتیک سنتی بین دو کشور و اهمیت بالای افکار عمومی مردم بطور عام و مردم ایران بطور خاص،اقتضای بهره برداری از این ابزار جدید را دارد .ایالات متحده با مخاطب قرار دادن افکار عمومی مردم ایران و ارتباط مستقیم با مخاطب عام درنظر دارد تا زمینه اعمال و اجرای سیاست های مطلوب را در چارچوب حاکمیت جمهوری اسلامی ایران فراهم سازد.آمریکا در رابطه با جمهوری اسلامی ایران از همه ی امکانات موجود در عرصه دیپلماسی عمومی بهره می برد و از آن جمله می توان به فضای سایبری اشاره داشت.

اگرچه این اصطلاح سالها قبل از 1965 بارها در محافل اروپایی و آمریکایی استفاده شده بود اما استفاده از آن برای اولین بار به ادموند گولیون در سال 1965 نسبت داده می شود و از آن پس اکثر فعالیت های فرهنگی و سیاسی کشورهای اروپایی و آمریکایی که در ورای مرزهای آنها صورت می گیرد به این نام اطلاق می شود.درمیان اصطلاحات مختلف اصطلاح دیپلماسی عمومی در مفهوم امریکایی خود به گونه ای فراگیر شامل هردوگونه دیپلماسی فرهنگی و ارتباطی بوده وبه کاربرد ابزارهای بین فرهنگی و ارتباطات بین المللی در سیاست خارجی معطوف می شود(حسام الدین آشنا، 1390:7). در همین رابطه ازنظرسازمانی مارتین منینگ کتابدار ارشد اسناد دیپلماسی عمومی وزارت امورخارجه آمریکا تصریح میکند که دیپلماسی عمومی شامل برنامه های مرتبط با انتشار کتاب و تشکیل کتابخانه ها، پخش رادیو تلویزیونی بین المللی، برنامه های مبادلات آموزشی و فرهنگی، آموزش زبان، نمایشگاه وجشنواره های هنری و اعزام هنرمندان نمایشی و اجرایی به خارج از کشور است .

احمدینژاد گفت: من از طرف مردم به شما اخطار میدهم دست از این کارها بردارید اینها شما را نجات نمیدهد. وقتی که مردم احساس کردند نهادهای قانونی نمیتوانند نظم ایجاد کنند و جلوی بههمریختگی جامعه را بگیرند، به صحنه آمدند.

رهبر انقلاب دولت احمدینژاد را نسبت به همه دورههای دیگر دولتی با حجم کاری بیشتر توصیف کرده و از آن بهعنوان دولتی یاد میکنند که توانسته شعارهای انقلاب را در جامعه مطرح کند. کنش استراتژیکی پنهان بیشتر تحت فریب آگاهانه یا ناآگاهانه طبقهبندی میشود. الگوی شبکهای دیپلماسی عمومی نیازمند آن است که دولت مبدأ از انتشار یکسویة اطلاعات برای ملتهای خارجی فراتر رفته، بهسوی تعاملی که بیشتر بر گفتوگو با جمعیتهای هدف مبتنی باشد، حرکت کند.

در آن نبرد، حزبالله راکتهای پرشماری به سمت اسرائیل شلیک کرد که خسارات و کشتههای فراوانی را برای اسرائیل به همراه آورد، راکت هایی که در اواسط جنگ ایستگاه قطار شهر حیفا را مورد حمله قرار داد و واحد پدافندی ارتش اسرائیل را به این واقعیت رساند که سیستم دفاع ضد موشک سابق دیگر کاربرد خاصی ندارد.

سازمان منطقه آزاد کیش که نماینده دولت ایران در این منطقه است، با بی تدبیری و اشتباهات مکرر، ضعیف ترین عملکرد دوران پس از انقلاب اسلامی را به نمایش گذاشت و بسیاری از مزیت های نسبی جزیره کیش به عنوان یک مقصد گردشگری و یک جزیره مناسب برای سکونت را نابود کرد. با توجه به دستاوردهایی که همین انتخابات مجلس با همه محدودیتهای آن برای منافع ملی و تحقق شعارهای رئیسجمهور داشت، نباید به این بخش توجه جدیتری کرد؟

عمده ترین نگرانی آلمان و تعدادی دیگر از کشورهای اروپایی در حال حاضر این است که اگر روسیه به اوکراین حمله کند و سپس مسکو صادرات گاز طبیعی را به تلافی تحریم های آمریکا و اروپا متوقف کند، چه اتفاقی برای تامین انرژی اروپا می افتد. روسیه بارها نسبت به گسترش مرزهای ناتو به سمت شرق هشدار داده است.

مقامات دولت اوباما در همان روز در کنگره به قانونگذاران آمریکایی اعلام کردند، به غیر از 400 میلیون دلار، 1.3 میلیارد دلار دیگر نیز در دو مرحله و از طریق کشورهای اروپایی به ایران در 22 ژانویه و 5 فوریه پرداخت شده است.

تفاوت این دو در غیر اجتماعی بودن اولی و اجتماعی بودن دومی است. 400 میلیون اولیه از طریق بانک های مرکزی هلند و سوییس به ارزهای دیگری به غیر از دلار تبدیل و به ایران منتقل شده است. این داستان را اگر در کنار داستان دیگری که به موازات هم در جریان بود، قرار دهیم؛ آن وقت مشخص میشود حرف شهرداری درست بوده یا مدیر باشگاه اندیشه و آیا شهرداری مستقل عمل میکرده یا جناحی؟

شایان توجه است که هردوی اینها با هدف چیرگی وسیلهای دنبال میشوند و کنشگر قصد دارد بر روی کنشهای دیگری (دراستراتژیک) و یا طبیعت (درابزاری) نفوذ و کنترل داشته باشد. سیاست خارجی تحول گرایانه روسیه در خاورمیانه در دوره ریاست جمهوری مدودوف سعید شکوهی مرکز بین المللی مطالعات صلح – IPSC مقدمه به دنبال فروپاشی اتحاد شوری، روسیه به عنوان مهمترین و بزرگترین بازمانده آن، توجه چندانی به خاورمیانه نداشت.

فرضیه ای که در پاسخ به این پرسش مورد سنجش و آزمون قرار می گیرد آن است که: سیاست و رویکرد اوباما به جهت در نظر گرفتن منافع ملی آمریکا بجای خاورمیانه به حوزه های چون انرژی نفت شل و مهار چین و توجه به ایران متمرکز شد که موجب واگرایی معنادار خاورمیانه با ایالات متحده آمریکا گردید،اما این سیاست با پیروزی ترامپ موجب همگرایی آمریکا با محافل عربی و تل آویو و تعقیب سیاست تقابلی با ایران گردید.