آمریکا برخی تحریمهای ایران را لغو کرد

همچنین بر اساس دیگر مفروضه نو واقعگرایی مبنی بر اینکه دولتها واحدهای عاقلی هستند که بر اساس هزینه و فایده عمل میکنند، اولویت امنیتی ترامپ و اتحادیه اروپا نیز بررسی است، اعضای اتحادیه اروپا نگران رفتار روسیه خصوصاً در شرق اروپا هستند و مقابله با گروه تروریستی داعش در غرب آسیا اولویت اول آنها نیست؛ زیرا با توجه به بافت جمعیتی کشورهای اروپایی و همچنین فعالیتهای گروههای تروریستی در برخی کشورها همچون فرانسه، بلژیک و آلمان درگیر شدن جدی تر ناتو با داعش میتواند آثار و تبعات امنیتی برای این اتحادیه در برداشته باشد.

زمان چنین کلاه گیس بسیار بیشتر از پرواز است، زیرا اغلب اوقات آن را فقط از طریق اقیانوس اطلس شنا نمی کند، بلکه یک کروز کامل با مناسبت پورت های اروپا و آمریکای مرکزی نیست. شبنم فون هین، خبرنگار خبرگزاری آلمانی دویچهوله در مطلبی با عنوان «آیا ایران میتواند در سال 2022 روابط خود را با غرب عادی کند؟ اگرچه آنها می گویند که به دلایل اقتصادی خواهان نجات توافق هستهای هستند، اما عادی سازی روابط با غرب، به ویژه با ایالات متحده که معتقدند هدفش تغییر رژیم در تهران است را رد میکنند.

سوال: برخی معتقدند به رویکرد متفاوت مجلس با دولت یازدهم نسبت به دولت نهم و دهم هستند، نظرتان در این رابطه چیست؟ او افزود: کانادا امتیاز فوقالعاده ای نسبت به کشورهای دیگر برای ایران دارد و آن امتیاز اقامت ایرانیان زیادی در کانادا با موقعیتهای خوب تجاری است.

ایران در حال حاضر مقادیر کمی اورانیوم را با خلوص 60 درصد غنی می کند که این گامی کوتاه از سطح 90 درصدی مربوط به درجه تسلیحاتی است. لازم به ذکر است که در کنار بودجه سال جاری، دولت سیزدهم در حال تدوین اولین سند مالی خود است. عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: بیشترین نرخ تورم در حوزه تغذیه کشور در یک سال اخیر بوده است، این در حالی است که همین موضوع منجر به تضعیف طبقات آسیبپذیر شده و آنها را تحتالشعاع قرار داده است لذا مجلس به شدت نسبت به این موضوع حساس است.

درست است. من یک میلیارد یورو بودجه برای کرونا را می گویم، مسدودی است وقتی منابع آن برای کرونا استفاده شده است بانک مرکزی خریده است و خالص دارایی خارجی بانک مرکزی بالا رفته است. به ویژه آنکه برخی از گزارش ها حاکی از آن بود که در کشورهای دیگر در مدت زمان شیوع کرونا مدارس تعطیل نبوده اند.

ولی اسماعیلی گفت: در دولت قبل از ترامپ هم تحریم های آمریکا علیه سازمان ها، نهادها و شرکت های ایرانی وجود داشت؛ اما در دولت ترامپ علاوه بر اینها روی تحریم افراد هم تمرکز شد و این تحریم مقامات در دولت ترامپ با هدف ضربه زدن به مناسبات اقتصادی ایران بود.

دیپلماسی ایرانی – از ماه آوریل سال جاری و به موازات برگزاری نشست وین به منظور احیای برجام در بغداد، پایتخت عراق هم نشستی با دستور کار احیای روابط ایران و عربستان سعودی آغاز به کار کرد.

مهمترین این ابزارها عبارتند از : دیپلماسی (ابزار سیاسی) ،اقتصادی ،نظامی ،تبلیغاتی – فرهنگی . فعلا این دریچه برای تعامل اقتصادی دو کشور ایجاد شده و روابط دو کشور در طول کمتر از چهار ماه دولت سیزدهم و بعد از پنج سال احیا شده است. یزدانیخرم در کنار محمد دادگان تبدیل به دو مدیری شدند که در دوران خاتمی نشان لیاقت گرفتند و در زمان احمدینژاد از صحنه ورزش ایران کنار رفتند.

نهادهای امنیتی در تل آویو به طور مداوم و شدید به مردم ابلاغ میکند که در جنگ آینده، قطعا هزاران موشک از لبنان، ایران و نوار غزه به عمق کشور عبری سقوط خواهد کرد و تنها مسئله زمان مطرح است.

وی اظهار داشت: شبکه گازی ایران ظرفیت انتقال گاز در حجم بالا از ترکمنستان به آذربایجان را دارد و اگر هم خلاهایی وجود داشته باشد در کوتاهترین زمان ممکن، قابل توسعه است. به گزارش مشرق، رضا نوشادی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اشاره به مزایای قرارداد سوآپ گازی ایران، ترکمنستان و آذربایجان عنوان کرد: به طور کلی یک قرارداد بینالمللی از ابعاد مختلفی از جمله اقتصادی و سیاسی میتواند حائز اهمیت باشد.

بنابراین مهم است که عربستان و سایر کشورهای دنیا بدانند که جمهوری اسلامی ایران هیچگاه روابط خود را بدون دلیل با کشورهای دنیا قطع نمیکند و تاکنون نیز این کار را نکرده است. مزیت سیاسی قرارداد سوآپ گازی سهجانبه این است که روابط و تعاملات اقتصادی دو کشور ایران و ترکمنستان به خصوص در حوزه گاز دوباره احیا شده است.

» نوشته است: اگرچه ایران و ایالات متحده هر دو علاقهمند به احیای توافق هستهای به نظر میرسند، اما با وجود تعمیق بیاعتمادی در سالهای اخیر در میانه خصومت چندین دههای، بعید است هر دو طرف روابط خود را در آینده نزدیک عادی کنند. همچنان درجلسه، موضوع ملاقات رئیس کمیسیون با اتشۀ ترانسپورتی سفارت امریکا که درمقر شورای ملی صورت گرفت، ازسوی رئیس کمیسیون مطرح گردید.

کتی والش معاون رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید نیز دولت ترامپ را ۷۰ روز همراهی کرد. «محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان این کشور نیز که سال گذشته لایحه خروج نظامیان خارجی از عراق را تصویب کرده بود، ضمن تبریک به نخستوزیر و تیم مذاکرهکنندهاش، اعلام کرد دستیابی به توافقنامه استراتژیک میان عراق و امریکا را از منظر دیپلماتیک و سیاسی موفق ارزیابی میکند.

در سال 2018، دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا، واشنگتن را از توافق خارج کرد و تحریم های آمریکا علیه تهران را دوباره اعمال کرد. بر اساس این گزارش، انتخاب مجدد «محمد الحلبوسی» به عنوان رئیس پارلمان عراق واکنشهای متعددی را در محافل سیاسی و مردمی این کشور به دنبال داشته است. در واقع یک نکته را باید از لحاظ فنی مورد توجه قرار داد که ضعیفترین نقطه شبکه گاز ایران در شمال شرق کشور است؛ یعنی برای مصرف یک متر مکعب در روز باید این گاز از جنوب کشور (عسلویه) به شمال شرق انتقال یابد که ۲-۳ هزار کیلومتر مسیر است.

در قرارداد سوآپ، ما گاز شمال شرق کشور را از طریق ترکمنستان تامین میکنیم و بدین صورت نقطه ضعف شبکه گاز ایران از لحاظ مهندسی بدین صورت پوشش داده میشود. وی ادامه داد: در واقع بزرگترین آورده این قرارداد، ازسرگیری مجدد روابط اقتصادی دو کشور همسایه (ایران و ترکمنستان) است که در دولت یازدهم و دوازدهم تیره و سرد شده بود، این قرارداد یک دریچهای است که فرصتهای بیشماری را پیشروی ایران قرار میدهد و اساسا توفیق بزرگ دولت سیزدهم هم مربوط به ایجاد گشایش اقتصادی در روابط با ترکمنستان است نه صرف یک قرارداد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران گفت: تاکنون اقدام خوبی برای احیای روابط ایران و ترکمنستان در دولت سیزدهم انجام شده است و در صورت تعمیق روابط دو کشور، ایران قادر خواهد بود که فلسفه اقتصادی خط لوله ترانس کاسپین را نیز زیرسوال ببرد.

این اخبار نشان می دهد که افق احیای مناسبات تهران و ریاض روشن است، ولی در این میان بسیاری اعتقاد داشته و دارند که احیای روابط دو کشور تا حد بسیار زیادی به دیگر مسائل مانند احیای برجام، پایان جنگ یمن و رفع نگرانی در خصوص توان موشکی و نفوذ منطقهای جمهوری اسلامی ایران ارتباط دارد.

دور چهارم این نشست بین مقامات تهران و ریاض برگزار در ماه سپتامبر برگزار شد که طبق اخبار واصله قرار است که طی روزها و هفته های آتی به بازگشایی مجدد کنسولگری های ایران و عربستان در شهرهای جده و مشهد بینجامد.

انریکه مورا، دیپلمات اتحادیه اروپا در اواسط دسامبر به مذاکره کنندگان هشدار داد که پنجره فرصت برای نجات توافق هستهای ایران به چند هفته کاهش یافته است. کتاب جدید او درباره آغاز بحران هستهای دیروز منتشر شد. به گزارش اقتصادنیوز ؛ درحالیکه دور هشتم مذاکرات احیای برجام در وین پس از یک وقفه ۳ روزه به مناسبت آغاز سال ۲۰۲۲ میلادی، از امروز دوشنبه ادامه خواهد یافت، بازار گمانهزنی درباره مناقشه هستهای ایران و آینده مناسبات تهران و واشنگتن همچنان داغ است.